Haberler

Türkan Bebek ve Asimilasyon Şehitlerimizi 34. Yılında Rahmet ve Şükranla Andık


Türkan derlerdi benim adıma,
Tam ermiştim bir buçuk yaşına,
El koymuştu zalim adıma,
Atlamıştım annemin sırtına
Çekilmiştik Kirlinin yoluna,
Hiç bakmadan sağına soluna
Sıkıverdiler kurşun anlıma.

İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği olarak 34. yıl önce uygulanan Bulgarlaştırma(asimilasyon) sürecini kınamak ve asimilasyon şehitlerini anmak için 23.12.2018 tarihinde Gaziemir Sarnıç Göç Anıtı'nda bir tören düzenledik. Anma programı Göç Anıtı’na çelenk, Saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasıyla başladı.

Törene Gaziemir Kaymakamı Sayın Yaşar Dönmez, Gaziemir Belediye Başkanı Sayın Halil İbrahim Şenol, bu önemli günün mimarları Belene Gazilerimiz Gazeteci Yazar Mehmet Türker, Ahmet Özdemir, Selattin Aziz Atasoy, Ömer Özgür, Ahmet Atalay,Halil Kahraman,Şakir Sever,Ramazan Ayyıldız,Burhan Mutlu,Duran Vatansever,Bekir Berraksu,Mustafa Topaloğlu ve Hasan Işık, Balkan Türkleri Göçmen ve Mülteci Dernekleri Federasyonu (BGF) Genel Başkanı Sayın Dr. Kader Özlem, İzmir Barosu Eski Başkanı Sayın Av. Aydın Özcan, İzmir BAL-GÖÇ’ ün bir önceki başkanı ve Ege Balkan Rumeli Dernekleri Federasyonu Başkanı Sayın Süleyman Pehlivanoğlu, İzmir BAL-Göç’ün bir önceki Başkanları Sayın Hamdi Kanlıoğlu, Sayın Fahriye Ersoy, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Başkanı Sayın Mümin Durmuş, Gaziemir CHP İlçe Başkanı Kasım Özkan ve Yönetimi, Gaziemir CHP Kadın Kolları Başkanı ve Yönetimi, Gaziemir CHP Gençlik Kolları Başkanı ve Yönetimi, Gaziemir AKP İlçe Başkanı Sayın Erol Kaya ve Yönetimi, Gaziemir İYİ Parti İlçe Başkanı Sayın Beyhan Mutlu ve Yönetimi, Gaziemir Belediyesi Meclis Üyeleri, Bornova, Menderes, Gaziemir Belediyesi Aday Adayları, Sivil Toplum Örgütlerinin Temsilcileri , İzmir Bal-Göç Genel Başkanımız Abdurrahim Nursoy, merkez yönetim kurulu üyeleri Selattin Aziz Atasoy, Mustafa Öztürk, Sabri Atasoy , Av. Eray Mutlu, Hüseyin Paşaoğlu, Lütfü Şenkaya, Sarnıç Şube Başkanı Hazel Öztürk, Bornova Şube Başkanı Sayın Nihat Yağbasan, Görece Şube Başkanı Sayın Kasım Alenbey, Buca Şube ve Kadın Kolları Başkanı Gülizar Akın ve Şube yönetim kurulu üyeleri, Sarnıç Hürriyet Mahallesi Muhtarı Sayın Emin Gözeci ve üyelerimiz katıldı.

İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Abdurrahim Nursoy yaptığı konuşmasında:
"Bulgaristan’da totaliter rejimin uyguladığı asimilasyon ve soykırım politikalarının son basamağı olan isimleri zorla değiştirme sürecinde Bulgaristan güvenlik güçleri köylerimize baskınlar düzenlediler, düğün ve cenaze merasimlerimize baskınlar düzenlediler. 20 aylık kundaktaki bebeği anasının sırtında öldürdüler. Türklüğe ve Müslümanlığa ait ne varsa silip yok etmek istediler.20. Yüzyılda Avrupa’nın ortasında, Dünyanın gözü önünde Jivkov milisleri tarafından bir soykırım işlendi.25-26-27 Aralık 1984 yılında halkımız birçok yerde ayaklandı, demokratik yollarla Türkler haklarını aramaya başladı. Bulgaristan Türklerinin ve diğer Müslüman azınlıkların haklarını arayan Mili Kahramanlarımız suçsuz yere tutuklandılar işkence gördüler, yetmedi bir daha serbest bırakılmamak üzere siyasi suçlu olarak cezaevlerine gönderildiler, o da yetmedi Belene ölüm kampına gönderildiler. Yüzlercesi sakatlandı bir kısmı öldürüldü onlarcası kayboldu bazılarının mezarları bile belli değil.

Bulgaristan Türklerinin zorlu dönemine karşın umudu da bitmemişti. İşte bu çırpınışların henüz başlangıcında adı TÜRKAN olan şehit bebeğimiz ruhlarımızı birleştirdi ve direnişin umudu, Türklüğün simgesi, göremediğimiz ama hep sevdiğimiz evladımız oldu. Bunun içindir ki Türkan Bebek, bizim şehidimizdir. Kimliğimizin ve acı talihimizin sembolüdür.

İzmir Bal-Göç Genel Başkanı Abdurrahim Nursoy yaşanan bu acı olayları unutmadıklarını ve unutturmayacaklarını belirterek, İzmir Bal-Göç’ün Bursa’daki kardeş teşkilatıyla birlikte bu zor günleri Türkiye ve dünyaya haykırmak için kurulduğunu vurguladı. Derneğin sıradan bir dernek olmadığını dile getirdi. Derneklerimizin tarihinin imtihanlarla dolu, kurumsal yapısı güçlü dava örgütleri olduğunu, bu tören vesilesiyle Türk büyüklerinin de bulunduğu göç anıtında asimilasyon şehitlerimizi ve başta Ulu Önder Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi şükranla anıyor, Allah'tan rahmet, kederli ailelerine ve camiamıza sabırlar diliyor, gazilerimize de sağlıklı uzun ömürler diliyorum." dedi ve anma törenine katılan herkese, Türklük mücadelesi verenlere gösterdikleri saygıdan dolayı teşekkür etti. Bulgaristan’daki aziz soydaşlara da selam ve hürmetlerini gönderen, tüm içtenlikleriyle İzmir’de Bulgaristan Türklerinin sesi olmaya devam edeceklerini ifade etti.

Belene gazileri adına Gazeteci Yazar Mehmet Türker yaptığı konuşmada 1984-1989 yılları arası zülmün ateş çemberi Belene , Bobovdol cezaevi ,sürgün edildiği Küstendil Dragoviştisa’da acı dolu geçen günlerini, yaşadıklarını anlattı. İzmir Bal-Göç’ü düzenlemiş oldukları bu anma töreni için kutluyorum gördüğüm kadarıyla katılım her yıl artarak devam etmektedir.Tüm Şehitlerimizi rahmetle anıyorum Ruhları Şad olsun ‘’dedi.

Ege Balkan Rumeli Dernekleri Federasyonu Başkanı Süleyman Pehlivanoğlu yaptığı konuşmada ,esasında bu asimilasyon baskıların çok eskiye dayandığını 93 harbi ile başalayarak, hiç bir şekilde hak etmediğimiz laik olmadığımız haksızlıklara baskılara üğradık,hor görüldük sürülmeye başlandık milyonlar Anavatana göç etti, bu Balkan Şavaşları sonrası devam etti ve 1984-1989 yıllarına gelindiğini çok acılar çekildi ,Türkan Bebek başta olmak üzere, şehitlerimizi rahmetle anıyorum dedi.

Balkan Türkleri Göçmen ve Mülteci Dernekleri Federasyonu’nu (BGF) Genel Başkanı Dr.Kader Özlem yaptığı konuşmada ”Bugün burada çok trajik bir hadiseyi anmak için toplanmış bulunuyoruz ,Sofya yönetimi tarafından 1984-89 yılları arasında izlenen Bulgarlaştırma politikası sürecinde şehit olanların Bulgaristan Türklüğü davasının sembolleridir , özellikle 18 aylık iken annesinin kucağında şehit olan Türkan Bebek başta olmak üzere, tüm şehitleri saygıyla ve minnetle anıyorum. Ayrıca son dönemde Balkan Türklerine ve göçmenlerine ilişkin kamuoyunda kendisini gösteren köken tartışmasına ve karşılaştırma girişimlerine Balkan Türklerinin kökünü arayanlar Orta Asya’da Mete Han’a baksınlar. Bizi orada görürler, Balkan göçmenlerinin mülteci değil, muhacir olduğunu; Türk-İslam davasının savunması gibi kutsal bir görev için bölgeye gönderildikten sonra anavatana göç ettiklerini sözlerine ekledi.

Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol “Kendi atalarının da Balkan Savaşları sonrasında anavatana göç ettiğini ve göçün nasıl acı bir olay olduğunu iyi bildiğini biz Türklerin tarih boyunca göçlerle ilgili yaşanmış büyük acıları vardır. Balkanlardan yapılan göçler yakın tarihimizin en fazla kan ve gözyaşının döküldüğü, en büyük acıların yaşandığı göçlerdir. Dünyanın özgürlük ve demokrasi yolunda hızla ilerlediği bir dönemde, Bulgaristan Türklerine yapılan insanlık dışı baskı ve zulüm, zorunlu göç sırasında yaşanan insanlık dışı muamele, şüphesiz tarihe bir utanç belgesi olarak geçecektir.

Bizler Asimilasyon sürecine şiddetle karşı çıkan kahramanlarımızı yaşatmaya çalışıyoruz parkalara adlarını verdik, yeni inşa ettiğimiz kültür merkezimiz var onun adı bir yıl önce aramızdan ayrılan Olimpiyat şampiyonu Milli haltercimiz Naim Süleymanoğlu Kültür Merkezi, az bir çalışma kaldı yakın bir zamanda açılışına yapacağız hep beraber şimdiden sizleri davet ediyorum,

Asimilasyon politikalarını ve baskı girişimlerini bir defa daha şiddetle kınıyor, bu baskılar esnasında şehit düşen bütün soydaşlarımızı rahmetle anıyorum.” dedi.

Anma törenine katılan Remzi Doğan Ortaokulu öğretmeni Mürşide Emer Öz ve öğrencileri Elif Bekir, Ege Çavuşoğlu, Arda Dilber, Arda Demirtaş, Beyzanur Sarı, Ali Kemal, Burak Hazımoğlu, Yusa Yusuf, Hilal Özgür, Zeynep Yılmaz ve Ata Mustafa Gazi günün anlamı ve önemi ile ilgili okumuş oldukları şiirler katılımcıları duygulandırdı.

Anma töreni Sayın Ferhat Öğük ve Yüksel Elma hocalarımızın tüm şehitlerimizin ve asimilasyon şehitlerimizin ruhu için duaları,pilav ikramı ve katılımcıların göç anıtına kırmızı karanfiller bırakarak asimilasyon şehitlerine saygı ve şükranları ile sona erdi.

Anma etkinliğinde emeği geçen herkese özellikle şiirleri ile öğrencilerimize, aileleri ve öğretmenlerine, anma programı sunuculuğuna yapan Bal-Göç Başkan Yardımcımız Gülseren Bilgiç’e, Gaziemir Belediyesi çalışanlarına, Gaziemir –Sarnıç Bal-Göç Yönetim Kuruluna, Allah kabul etsin duaları için hocalarımıza, katılımcılara başta Sayın Gaziemir Kaymakamı Yaşar Dönmez’e herkese teşekkür ediyoruz.

Bugün Anavatan ve doğduğumuz topraklarda huzur ve güven içinde aldığımız her nefeste payı olan aziz şehitlerimize şükranlarımızla.

Ruhları Şad Olsun!

UNUTMADIK VE UNUTTURMAYACAĞIZ!

İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği

Yönetim Kurulu

23 Aralık 2018, Sarnıç Göç Anıtı

Genel Başkanın Mesajı


1985 yılında kamu yararına çalışan bir dernek olarak kurulan İZMİR BALKAN GÖÇMENLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (İZMİR BAL-GÖÇ) 32 yıllık bir geçmişe sahiptir. Dernek kurucularımızdan hayatta olmayanları minnetle anarken hala hayatta olanlara Allah’tan uzun ömürler diliyorum. Derneğimizin kuruluşunda yer alan, derneğin gelişmesine katkıda bulunan, bugünlere gelmesinde rol oynayan tüm Genel Başkanlarına, Yönetim Kurullarına ve üyelerimize minnetimizi bir kez daha ifade ediyor, derin şükranlarımızı sunuyorum.

İZMİR BAL-GÖÇ üyelerinin hepsi, aramızdaki en büyük göçmenin Mustafa Kemal ATATÜRK olduğunun bilincindeler. Hepimiz biliyoruz ki, büyük, ulu Balkan göçmeni, bugün içinde yaşadığımız en büyük eseri Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuştur. Vatansız kalmanın ne olduğunu bilen bizler, bir göçmen olarak ulu önder ATATÜRK’ÜN Anadolu’ya gelerek Milli Mücadele’yi başlattığını ve düşmanın dört bir tarafını sardığı Türk yurdu Anadolu’ya sahip çıktığını, Türklüğün vatanı ve Balkan Türklüğünün umudu olan anavatan Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuş olduğunu biliyoruz, O’nu kalbimizde yaşatıyoruz.

Misyonumuz çerçevesinde İZMİR BAL-GÖÇ, Balkanlardan anavatana göç etmiş ve Balkanlarda yaşamaya devam eden Türklerin ve Müslüman toplulukların birlik, beraberlik içinde yaşam standartlarının yükselmesi için çalışmaya, onların ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda karşılaştıkları sorunlara çözümler üretmeye, Balkanlarda ata mirasına sahip çıkarak gelenek ve göreneklerin sürdürülmesi için faaliyet göstermeye devam edecektir.

BAL-GÖÇ olarak düzenleyeceğimiz çeşitli etkinliklerle yerel ve ulusal düzeyde toplumun sorunlarına yönelik çözümler üretmeye ve toplumsal gelişmeye katkı sağlamaya devam edeceğiz. İZMİR BAL-GÖÇ’ün yeni Yönetim Kurulu kadrosuyla beraber Derneğimizin Balkanlarla bağlarını kuvvetlendireceğiz. Türkiye içerisinde kamu kurumları ve sivil toplum örgütleriyle işbirliği alanlarını tespit edip ortak çalışmaları arttıracağız. Gençlerin ve kadınların BAL-GÖÇ’ de faaliyet alanlarını genişleteceğiz, etkin rol almaları için çalışacağız. Yeni projelerle BAL-GÖÇ, İzmir merkezli Balkanlara yönelik faaliyetlerde aktif olarak yer alacaktır. Gençlerin Derneğimizde daha etkin bir şekilde yer almasını sağlayarak topluma yararlı, Balkanları ve Anadolu’yu iyi tanıyan, bilgili, iyi bir vatandaş ve BAL-Göç’lü olarak yetişmelerine katkıda bulunacağız. Önceki dönemde Derneğimizin elde ettiği kazanımlara sahip çıkacağız ve onları geliştireceğiz.

Derneğimizdeki kurumsallaşma çalışmalarını hızlandıracağız. Üyelik kayıtları ile üyeler arası iletişim ve işbirliğinin kuvvetlenmesi için önemli adımlar atacağız. Sosyal tesisin inşaatı için gerekli girişimlerde bulunacağız. Bütün üyelerimizin aileleri ve çocukları ile birlikte yararlanacağı sosyal tesisimizin inşaatını başlatacağız. Bu konuda üyelerimize katkıda bulunmalarının önem taşıdığını hatırlatmak isterim. Bugün her şeyden önce partiler üstü, BAL-GÖÇ kimliğini öne çıkarmış, “ben her şeyden önce bir BAL-Göç’lüyüm bilinci ile hareket eden ve birlik beraberlik içinde İzmir’de yaşayan bir BAL-GÖÇ topluluğunun oluşturulmasına ihtiyaç vardır. Derneğimiz bu konuda gereken çalışmaları icra edecektir.

29 Ocak 2017 tarihinde gerçekleşen 15.Genel Kurulumuzda Genel Başkanlığa seçilen Prof. Dr. Ayşe Kayapınar’ın tayine nedeniyle yönetim kurulu üye arkadaşlarımın  oybirliği ile şahsıma yüklediği bu onurlu görev  için teşekkür ediyorum.  Tüm üyelerimizi kucaklıyor, desteklerini bekliyoruz. İzmir’in en büyük sivil toplum kuruluşlarından birisi olan İZMİR BAL-GÖÇ’Ü geleceğe taşımak için bize verdiğiniz sorumluluğun farkında olarak güveninize laik olmaya çalışacağız.

Tüm üyelerimizi, BAL-GÖÇ’Ü geliştirmeye ve geleceğe taşımaya yönelik faaliyetlerde aktif olarak yer almaya davet ediyorum.

Sevgi ve saygılarımla,

Abdurrahim NURSOY

GENEL BAŞKAN

İzmir BAL-GÖÇ SOSYAL MEDYA