Haberler

Çanakkale Zaferi 'nin 104.Yılında Aziz Şehitlerimizi Rahmetle,Saygıyla ve Şükranla Andık


     İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Merkezi olarak 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü çerçevesinde Yönetim Kurulumuzun, Şehit ailelerimizin ve Bal-Göç’lü üyelerin katılımıyla Görece Şehitliğinde İstiklal Marşı,  Saygı Duruşu, Dua,Lokma dökümü ve kahvaltı içeren etkinliğimizi 17 Mart 2019 Pazar günü gerçekleştirdik.

Genel Başkanımız Abdurahhim Nursoy yaptığı konuşmasında

     ’’Bugün, Türk savaş tarihine altın harflerle yazılan Çanakkale Zaferi’nin 104. yıldönümünü kutlamanın ve mukaddes vatanımız için canlarını çekinmeden feda eden aziz şehitlerimizin Şehitler Günü’nü idrak etmenin büyük onurunu yaşamaktayız.

     Türk milletinin elde ettiği bu zafer, sadece kazanılmış bir savaş olarak görülmemeli, etkileri ve sonuçları itibariyle neler götürüp-getirdiğine iyi bakılmalıdır.

    Bilinmelidir ki! Bu zafer kolay elde edilmemiş, Türk milletinin Anadolu’daki varlığının devamı bu savaşın kazanılması ile mümkün olmuştur.

     Çanakkale Savaşları, maneviyatın maddiyatı yendiği yer olma özelliği ile dünya tarihi üzerinde de büyük etkilere neden olmuş, asırlardır Avrupalılar tarafından sömürülen ülkelerin bağımsızlık fikrinin kuvvetlenmesine yardımcı olmuştur. Çanakkale Zaferi, Türk milletinin kaderini olumlu yönde değiştirmekle kalmayıp, dünya milletlerinin düşünce yapısının değişimine de büyük etki etmiştir.

Tarihimizdeki her savaşın, her muharebenin ayrı bir önemi ve bizim için manevi bir değeri vardır. Fakat hepimiz tarafından görülebileceği üzere Çanakkale Savaşları, başlangıcı, gelişimi ve sonuçları ile dünyada mevcut başka milletler tarafından bile unutulamayan muharebe özelliği göstermiştir.

     Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Çanakkale savaşlarında özellikle Anafartalar civarında askerleriyle verdiği üstün mücadele ve 276 kiloluk top mermisini sırtında taşıyan Seyit Onbaşı ve arkadaşlarının göstermiş olduğu kahramanlık, dünyada çok az milletin gösterebileceği bir kahramanlık destanıdır.

     Çanakkale Savaşlarını benzersiz kılan, işgalci devletlerin dönemin en muazzam savaş gemileri ve binlerce askeri ile boğazı kuşatıp arsızca saldırması değil, gökten yağmur gibi yağan ateşe göğsünü siper eden aziz Mehmetçiktir. Çanakkale’yi Çanakkale yapan, bitmek tükenmek bilmeyen düşman mermilerinin sesi değil, yaralı düşman askerini sırtına alarak onu düşman mevzisine kadar götürerek, işgalci askerlere insanlık dersi veren kahraman Mehmetçiktir.

     Çanakkale’yi Çanakkale yapan, cepheye gönderdiği oğluna “ya şehit ol, ya gazi” demek suretiyle, vatanın her bir karış toprağını evladının canından üstün tutan Türk analarıdır.

Ecdadımızın yüzyıllar boyunca Vatan uğruna çok şehit vermiştir, göçmen camiası Türkiye’ye geldikten sonra da evlatlarını vatana şehit vermiştir.

     Güray Güneş, Mustafa Mutlu, Gökhan Bayraktar, Nedret Mutlu, Aliosman Alioğlu, Güner Küleci, Günay Öztürk, Bülent Kula, Fehmi Taşkın, Sunay Civan ve Basri Kurtuluş’u her zaman saygıyla hatırlayacağız.

Şehit ailelerini yalnız bırakmayacağımızı ifade etmek istiyorum. Türk tarihinde iz bırakmış, vatanı, milli değerleri için gözlerini kırpmadan canlarını ortaya koymuş şehitlerimizin ailelerini saygıyla selamlıyorum.

    Üzerinde yaşadığımız bu kutsal vatan topraklarını bizlere armağan eden, milletimizin varlığının, birliğinin ve beraberliğinin ölümsüz sembolleri aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, şükranlarımı sunuyorum.’’dedi.

     Anma törenine katılan Adalet ve Kalkınma Partisi Menderes Belediye Başkan Adayı Bülent Soylu ve Cumhuriyet Partisi Menderes Belediye Başkan Adayı Mustafa Kayalar  günü önemi ve anlamı ile ilgili birer konuşma yaptılar.

   Görece Mustafa Kemal Ortaokulu öğrencileri Pelin Yıldırım,Beyza Yılmaz,Ecenaz Vatansever,Nehir Özaslan ve Nilsu Yelmen günün anlam ve önemi ile ilgili okumuş oldukları şiirler katılımcıları duygulandırdı.

   Anma töreni Menderes Müftülüğünde görev yapan Ferhat Öğük  ve Yüksel Elma hocalarımız Çanakkale şehitleri ve tüm şehitlerimizin ruhu için duaları ve katılımcıların şehitlerimizin mezarlarına kırmızı karanfiller bırakarak sona erdi.

    Daha sonra yönetim kurulumuzun, Şehit ailelerimizin ve Bal-Göç’lü üyelerin katılımıyla Görece GustoviA Lounge  Cafe’de kahvaltı ile devam edilen etkinliğimizde Türk tarihinde iz bırakmış, vatanı, milli değerleri için gözlerini kırpmadan canlarını ortaya koymuş şehitlerimizin anısına Göerece Göçmen Konutları Camii önünde lokma döktürüldü.

     İzmir Bal-Göç yönetim kurulunun bu anlamlı organizasyonu için teşekkür eden şehit aileleri acılarında yalnız olmadıklarını, bu etkinlikten duydukları memnuniyeti dile getirdi.

      Anma törenine katılan Adalet ve Kalkınma Partisi Menderes Belediye Başkan Adayı Bülent Soylu, Cumhuriyet Partisi Menderes Belediye Başkan Adayı Mustafa Kayalar , Genel Başkanımız Abdurahhim Nursoy ,yönetim kurulu üyelerimizden Gülseren Bilgiç, Feyime Mutlu,Mustafa Öztürk, Av. Eray Mutlu, Selahattin Aziz Atasoy , Sabri Atasoy’a ,Görece Bal-Göç Şube Başkanı Kasım Alenbey, Gaziemir Sarnıç Bal-Göç Şube Başkanı Hazel Öztürk, Bornova Bal-Göç Şube Başkanı Nihat Yağbasan, Allah kabul etsin duaları için Ferhat Öğük ve Yüksel Elma'ya,Görece Mustafa Kemal Ortaokulu öğrencileri Pelin Yıldırım,Beyza Yılmaz,Ecenaz Vatansever,Nehir Özaslan ve Nilsu Yelmen, kahvaltımıza ev sahipliği yapan  GustoviA Lounge işletme sahibi Türker Öztürk ve  tüm katılımcılara teşekkür ediyoruz.

 

Bu toprakları Vatan yapan tüm şehitlerimizi rahmetle,saygıyla ve şükranla anıyoruz.

 

Ruhları şad olsun.

 

 

İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği

Genel Başkanın Mesajı


1985 yılında kamu yararına çalışan bir dernek olarak kurulan İZMİR BALKAN GÖÇMENLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (İZMİR BAL-GÖÇ) 32 yıllık bir geçmişe sahiptir. Dernek kurucularımızdan hayatta olmayanları minnetle anarken hala hayatta olanlara Allah’tan uzun ömürler diliyorum. Derneğimizin kuruluşunda yer alan, derneğin gelişmesine katkıda bulunan, bugünlere gelmesinde rol oynayan tüm Genel Başkanlarına, Yönetim Kurullarına ve üyelerimize minnetimizi bir kez daha ifade ediyor, derin şükranlarımızı sunuyorum.

İZMİR BAL-GÖÇ üyelerinin hepsi, aramızdaki en büyük göçmenin Mustafa Kemal ATATÜRK olduğunun bilincindeler. Hepimiz biliyoruz ki, büyük, ulu Balkan göçmeni, bugün içinde yaşadığımız en büyük eseri Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuştur. Vatansız kalmanın ne olduğunu bilen bizler, bir göçmen olarak ulu önder ATATÜRK’ÜN Anadolu’ya gelerek Milli Mücadele’yi başlattığını ve düşmanın dört bir tarafını sardığı Türk yurdu Anadolu’ya sahip çıktığını, Türklüğün vatanı ve Balkan Türklüğünün umudu olan anavatan Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuş olduğunu biliyoruz, O’nu kalbimizde yaşatıyoruz.

Misyonumuz çerçevesinde İZMİR BAL-GÖÇ, Balkanlardan anavatana göç etmiş ve Balkanlarda yaşamaya devam eden Türklerin ve Müslüman toplulukların birlik, beraberlik içinde yaşam standartlarının yükselmesi için çalışmaya, onların ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda karşılaştıkları sorunlara çözümler üretmeye, Balkanlarda ata mirasına sahip çıkarak gelenek ve göreneklerin sürdürülmesi için faaliyet göstermeye devam edecektir.

BAL-GÖÇ olarak düzenleyeceğimiz çeşitli etkinliklerle yerel ve ulusal düzeyde toplumun sorunlarına yönelik çözümler üretmeye ve toplumsal gelişmeye katkı sağlamaya devam edeceğiz. İZMİR BAL-GÖÇ’ün yeni Yönetim Kurulu kadrosuyla beraber Derneğimizin Balkanlarla bağlarını kuvvetlendireceğiz. Türkiye içerisinde kamu kurumları ve sivil toplum örgütleriyle işbirliği alanlarını tespit edip ortak çalışmaları arttıracağız. Gençlerin ve kadınların BAL-GÖÇ’ de faaliyet alanlarını genişleteceğiz, etkin rol almaları için çalışacağız. Yeni projelerle BAL-GÖÇ, İzmir merkezli Balkanlara yönelik faaliyetlerde aktif olarak yer alacaktır. Gençlerin Derneğimizde daha etkin bir şekilde yer almasını sağlayarak topluma yararlı, Balkanları ve Anadolu’yu iyi tanıyan, bilgili, iyi bir vatandaş ve BAL-Göç’lü olarak yetişmelerine katkıda bulunacağız. Önceki dönemde Derneğimizin elde ettiği kazanımlara sahip çıkacağız ve onları geliştireceğiz.

Derneğimizdeki kurumsallaşma çalışmalarını hızlandıracağız. Üyelik kayıtları ile üyeler arası iletişim ve işbirliğinin kuvvetlenmesi için önemli adımlar atacağız. Sosyal tesisin inşaatı için gerekli girişimlerde bulunacağız. Bütün üyelerimizin aileleri ve çocukları ile birlikte yararlanacağı sosyal tesisimizin inşaatını başlatacağız. Bu konuda üyelerimize katkıda bulunmalarının önem taşıdığını hatırlatmak isterim. Bugün her şeyden önce partiler üstü, BAL-GÖÇ kimliğini öne çıkarmış, “ben her şeyden önce bir BAL-Göç’lüyüm bilinci ile hareket eden ve birlik beraberlik içinde İzmir’de yaşayan bir BAL-GÖÇ topluluğunun oluşturulmasına ihtiyaç vardır. Derneğimiz bu konuda gereken çalışmaları icra edecektir.

29 Ocak 2017 tarihinde gerçekleşen 15.Genel Kurulumuzda Genel Başkanlığa seçilen Prof. Dr. Ayşe Kayapınar’ın tayine nedeniyle yönetim kurulu üye arkadaşlarımın  oybirliği ile şahsıma yüklediği bu onurlu görev  için teşekkür ediyorum.  Tüm üyelerimizi kucaklıyor, desteklerini bekliyoruz. İzmir’in en büyük sivil toplum kuruluşlarından birisi olan İZMİR BAL-GÖÇ’Ü geleceğe taşımak için bize verdiğiniz sorumluluğun farkında olarak güveninize laik olmaya çalışacağız.

Tüm üyelerimizi, BAL-GÖÇ’Ü geliştirmeye ve geleceğe taşımaya yönelik faaliyetlerde aktif olarak yer almaya davet ediyorum.

Sevgi ve saygılarımla,

Abdurrahim NURSOY

GENEL BAŞKAN

İzmir BAL-GÖÇ SOSYAL MEDYA