Haberler

Türk Dünyası ve Bulgaristan Türkleri'nin Özgürlük Kahramanı Gazi Nuri Turgut ADALI’yı Rahmet, Şükran ve Dualarla Andık


Hayatını, Bulgaristan'da yaşayan Türklerin özgürlük mücadelesine adayan, bu yüzden baskı, zulüm ve sürgüne maruz kalan Nuri Turgut ADALI ölümünün 15. yılında 4 Ağustos 2019 tarihinde İzmir Menderes'te anıldı.

 

Anma programı  saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

 

İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından Menderes Göç Anıtı'nda düzenlenen anma etkinliğine; Menderes Kaymakamı Sayın Bahri TİRYAKİ, Cumhuriyet Halk Partisi Gaziemir İlçe Başkanı Kasım ÖZKAN ve Yönetimi, Milliyetçi Hareket Partisi Gaziemir İlçe Başkanı Köksal KOÇ ve Yönetimi, Cumhuriyet Halk Partisi Gençlik Kolları üyeleri, Adalet ve Kalkınma Partisi Gaziemir İlçesi eski Başkanı Nazmi YILMAZ ve yönetimi, Gaziemir Milliyetçi Hareket Partisi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Selahattin ŞAHİN, Gaziemir Belediyesi Meclis Üyesi Nuray ÖZTÜRK, Menderes Belediyesi Meclis Üyesi Halil ŞEN, Buca Belediyesi Meclis Üyesi Hüseyin PAŞAOĞLU, İzmir Bal-Göç Genel Başkanı Abdurrahim NURSOY ve merkez yönetim kurulu üyeleri Mustafa ÖZTÜRK, Selahattin Aziz ATASOY, Av. Eray MUTLU,  Sabri ATASOY , Bornova Bal-Göç Şube Başkanı  Nihat YAĞBASAN, Gaziemir-Sarnıç Bal-Göç Şube Başkanı  Hazel ÖZTÜRK IŞIK, Sarnıç Bal-Göç Şube yönetim kurulu üyeleri, Buca Bal-Göç Şube Başkanı Gülizar AKIN ve yönetim kurulu üyeleri, Gaziemir Hürriyet Mahallesi Muhtarı Hayrettin HAMZAOĞLU, Menderes Gazipaşa Mahallesi Muhtarı Hüsnü ŞEN ve Belene Gazilerimiz ile  dernek üyeleri katıldı.

 

Anma etkinliğinde konuşma yapan İzmir Bal-Göç Genel Başkanı Abdurrahim NURSOY "Bugün burada büyük bir Türk kahramanı, ömrünü eşitlik ve özgürlüğe adamış, Bulgaristan Türkleri’nin milli ve manevi yolunu aydınlatan, komünist sistemin uyguladığı asimilasyon sürecinin söndüremediği bir meşale olarak görülen Nuri Turgut ADALI'yı anmak için toplanmış bulunuyoruz.

Nuri Turgut ADALI abimiz ömrünün 23 yılını Eski Zağra Hapishanesi, Belene Ölüm Kampı ve Montana ilinin Skomle Köyü'nde sürgünde geçirdi, sıkıntılar çekerek dini ve kültürel kimliğimizi yaşama ve yaşatma mücadelesi verdi.

Hayatının seyri Bulgaristan Türkleri'nin 20. yüzyıldaki hali gibi olan Nuri Turgut ADALI cezaevlerinde en uzun süre kalan kişi olarak Bulgaristan tarihine geçmiştir.

Bulgaristan Türkleri'nin Nelson Mandela'sı olarak anılan Nuri Turgut ADALI, tüm baskı ve zulme karşı davasından asla vazgeçmedi.  Nuri Turgut ADALI’yı aramızdan ayrılışının 15. yıldönümünde anarken  Hakkın rahmetine eren Belene mağdurlarına Allah’tan rahmet diliyor, hayatta olan Belene Gazilerine şükranlarımı sunuyorum. "dedi.

 

Belene Gazisi Halil KAHRAMAN:  

" Nuri Turgut ADALI, "mücadele" kavramının bedene bürünmüş haliydi. Bulgaristan Türkleri'nin haklı mücadelesinin efsaneleşmiş kahramanıydı. Tüm dava adamları gibi tutsak yaşadı ama özgür öldü. Zorbalığa, zülme sessiz kalmadı. Yalnız ölmesini hiç kabullenemedik. O, ölümünden sonra değeri daha iyi anlaşılanlardandı. İzmir Bal-Göç Başkanı ve yönetimine bu anma töreni için teşekkür ediyorum" dedi.

 

Anma töreni Kur'an Tilaveti ardından, anıta çiçek ve çelenk sunumu ve lokma ikramı ile son buldu.

 

Anma etkinliğinde emeği geçen herkese, ayrıca programı sunan İzmir Bal-Göç Başkan Yardımcısı  Gülseren BİLGİÇ’e, Menderes Belediyesi çalışanlarına ve tüm katılımcılara teşekkür ediyoruz.

 

  Bugün Anavatan ve doğduğumuz topraklarda huzur ve güven içinde alabildiğimiz her nefeste payı olan tüm Kahramanlarımıza, Aziz Şehitlerimize ve Gazilerimize şükranlarımızla.

 

Ruhları Şad Olsun!

 

MİLLİ KAHRAMAN GAZİ NURİ TURGUT ADALI’YI UNUTMADIK VE UNUTTURMAYACAĞIZ!

 

 

 

İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği

Genel Başkanın Mesajı


1985 yılında kamu yararına çalışan bir dernek olarak kurulan İZMİR BALKAN GÖÇMENLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (İZMİR BAL-GÖÇ) 32 yıllık bir geçmişe sahiptir. Dernek kurucularımızdan hayatta olmayanları minnetle anarken hala hayatta olanlara Allah’tan uzun ömürler diliyorum. Derneğimizin kuruluşunda yer alan, derneğin gelişmesine katkıda bulunan, bugünlere gelmesinde rol oynayan tüm Genel Başkanlarına, Yönetim Kurullarına ve üyelerimize minnetimizi bir kez daha ifade ediyor, derin şükranlarımızı sunuyorum.

İZMİR BAL-GÖÇ üyelerinin hepsi, aramızdaki en büyük göçmenin Mustafa Kemal ATATÜRK olduğunun bilincindeler. Hepimiz biliyoruz ki, büyük, ulu Balkan göçmeni, bugün içinde yaşadığımız en büyük eseri Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuştur. Vatansız kalmanın ne olduğunu bilen bizler, bir göçmen olarak ulu önder ATATÜRK’ÜN Anadolu’ya gelerek Milli Mücadele’yi başlattığını ve düşmanın dört bir tarafını sardığı Türk yurdu Anadolu’ya sahip çıktığını, Türklüğün vatanı ve Balkan Türklüğünün umudu olan anavatan Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuş olduğunu biliyoruz, O’nu kalbimizde yaşatıyoruz.

Misyonumuz çerçevesinde İZMİR BAL-GÖÇ, Balkanlardan anavatana göç etmiş ve Balkanlarda yaşamaya devam eden Türklerin ve Müslüman toplulukların birlik, beraberlik içinde yaşam standartlarının yükselmesi için çalışmaya, onların ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda karşılaştıkları sorunlara çözümler üretmeye, Balkanlarda ata mirasına sahip çıkarak gelenek ve göreneklerin sürdürülmesi için faaliyet göstermeye devam edecektir.

BAL-GÖÇ olarak düzenleyeceğimiz çeşitli etkinliklerle yerel ve ulusal düzeyde toplumun sorunlarına yönelik çözümler üretmeye ve toplumsal gelişmeye katkı sağlamaya devam edeceğiz. İZMİR BAL-GÖÇ’ün yeni Yönetim Kurulu kadrosuyla beraber Derneğimizin Balkanlarla bağlarını kuvvetlendireceğiz. Türkiye içerisinde kamu kurumları ve sivil toplum örgütleriyle işbirliği alanlarını tespit edip ortak çalışmaları arttıracağız. Gençlerin ve kadınların BAL-GÖÇ’ de faaliyet alanlarını genişleteceğiz, etkin rol almaları için çalışacağız. Yeni projelerle BAL-GÖÇ, İzmir merkezli Balkanlara yönelik faaliyetlerde aktif olarak yer alacaktır. Gençlerin Derneğimizde daha etkin bir şekilde yer almasını sağlayarak topluma yararlı, Balkanları ve Anadolu’yu iyi tanıyan, bilgili, iyi bir vatandaş ve BAL-Göç’lü olarak yetişmelerine katkıda bulunacağız. Önceki dönemde Derneğimizin elde ettiği kazanımlara sahip çıkacağız ve onları geliştireceğiz.

Derneğimizdeki kurumsallaşma çalışmalarını hızlandıracağız. Üyelik kayıtları ile üyeler arası iletişim ve işbirliğinin kuvvetlenmesi için önemli adımlar atacağız. Sosyal tesisin inşaatı için gerekli girişimlerde bulunacağız. Bütün üyelerimizin aileleri ve çocukları ile birlikte yararlanacağı sosyal tesisimizin inşaatını başlatacağız. Bu konuda üyelerimize katkıda bulunmalarının önem taşıdığını hatırlatmak isterim. Bugün her şeyden önce partiler üstü, BAL-GÖÇ kimliğini öne çıkarmış, “ben her şeyden önce bir BAL-Göç’lüyüm bilinci ile hareket eden ve birlik beraberlik içinde İzmir’de yaşayan bir BAL-GÖÇ topluluğunun oluşturulmasına ihtiyaç vardır. Derneğimiz bu konuda gereken çalışmaları icra edecektir.

29 Ocak 2017 tarihinde gerçekleşen 15.Genel Kurulumuzda Genel Başkanlığa seçilen Prof. Dr. Ayşe Kayapınar’ın tayine nedeniyle yönetim kurulu üye arkadaşlarımın  oybirliği ile şahsıma yüklediği bu onurlu görev  için teşekkür ediyorum.  Tüm üyelerimizi kucaklıyor, desteklerini bekliyoruz. İzmir’in en büyük sivil toplum kuruluşlarından birisi olan İZMİR BAL-GÖÇ’Ü geleceğe taşımak için bize verdiğiniz sorumluluğun farkında olarak güveninize laik olmaya çalışacağız.

Tüm üyelerimizi, BAL-GÖÇ’Ü geliştirmeye ve geleceğe taşımaya yönelik faaliyetlerde aktif olarak yer almaya davet ediyorum.

Sevgi ve saygılarımla,

Abdurrahim NURSOY

GENEL BAŞKAN

İzmir BAL-GÖÇ SOSYAL MEDYA