Haberler

DERNEĞİMİZİN 34.YIL DAYANIŞMA GECESİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ


Derneğimizin 34. Yıl Dayanışma Gecesi 07 Aralık 2019 tarihinde Bayraklı La Vie Nouvelle’de gerçekleştirildi.

Gecemize onur konuğu olarak Dünya ve Olimpiyat şampiyonu Naim Süleymanoğlu’nun kardeşi Muharrem Süleymanoğlu, derneğimiz kurucularından İsmail Yalnız, İzmir Bal-Göç Genel Merkez Yöneticileri, Şube Başkanları ve Yöneticileri ve 500’nin üzerinde dernek üyesi ve misafir katıldı.


         Genel Başkanımız Abdurrahim Nursoy yaptığı konuşmasında:

‘’Değerli Böç-Göç’lüler, Kıymetli hemşerilerim dile kolay, yaklaşık 35 yıl önce Bulgaristan Türklerinin maruz kaldığı asimilasyon politikasına karşı haklı ama bir o kadar da güçlü bir ses çıkarabilmek için Türkiye’de yaşayan göçmenler İzmir Bal-Göç’ü kurdular. Bu noktada, başta kurucu genel başkanımız Sabit Tuna olmak üzere Bal-Göç yönetiminde, şubelerde, kadın ve gençlik kollarımızda hizmet etmiş olan kişileri saygıyla selamlıyor, hayatını kaybetmiş olan değerli dava arkadaşlarımıza Cenabı Allah’tan rahmet diliyorum.

Bir dava hareketi olarak başlayan İzmir Bal-Göç bu günlere şüphesi kolay gelmemiştir.

Bal-Göç camiası ve onun mücadelesi her şeyden önce kutlu bir davanın adıdır. Bu dava en yalın haliyle sadece Bulgaristan’da değil, Balkanlar’da yaşayan Türklerin ve akraba topluluklarının onurlu mücadelesinin adıdır.

Bunun yanında sadece Balkanlar’da yaşayanlar değil, tarihin farklı dönemlerinde Balkanlar’dan ana vatanımız olan Türkiye’ye göç etmiş olan göçmenlerimizin, muhacirlerimizin ve kamuoyunda bilinen adıyla macırlarımızın da temel dayanak noktası olmuştur.

Bu görev ve sorumlulukların bilincinde olarak görevde bulunduğumuz günden itibaren yoğun faaliyetler gösteriyoruz.

Camiamızın birlik ve bütünlüğünü korumaya çalışmanın yanı sıra kültürümüzü ve dayanışmamızı yaşatmak için elimizden gelenin fazlasını yapmaya çalışıyoruz.

Bizi biz yapan değerlerimizi yaşatmakla birlikte, özümüzü de ihmal etmiyoruz. Siz değerli hemşerilerimize sormak isterim:

-26 Aralık’ta şehit düşerek Türklüğün sembolü haline gelmiş olan Türkan Bebeğimizi unutmak mümkün mü?

- Olimpiyat ve Dünya Şampiyonu Milli Haltercimiz Kahramanımız Naim Süleymanoğlu’nu unutmak mümkün mü?

- Dava bilinciyle yola çıkan Derneğimizin kurucusu Sabit Tuna ve yol arkadaşlarını unutmak mümkün mü?

- Belene ’de çekilen eziyetleri, Nuri Turgut Adalı ve kahramanlarımızı unutmak mümkün mü?

- 1989’da yaşadığımız muhacirliğimizi, çektiğimiz zahmetleri unutmak mümkün mü?

- Her şeyden öte en değerli hemşerimiz Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü unutmak mümkün mü?

Arkadaşlar, İzmir Bal-Göç bu saydığımız değerlerimizi ihmal etmeden geleceğe bakan bir vizyonla hareket ediyor.

Gerek İzmir Bal-Göç gerek Federasyonumuzla birlikte yaptığımız projeler ortadadır.

İnşallah önümüzdeki dönemde de aynı kararlılık ve motivasyonla bu yolda mücadelemizi birlik ve beraberlik içerisinde devam ettireceğiz. Projelerimizle, çalışmalarımızla, bizi biz yapan değerlerle Evladı Fatiha’n torunları olarak Balkan Türklüğü davasına hizmet etmeyi sürdüreceğiz. Varız ve buradayız!

Bal-Göç ayaktadır ve güçlüdür!


Çünkü bizim yolumuz kültür ve bilim yoludur. Bu yol aynı zamanda “Muhacirler kaybedilmiş topraklarımızın aziz hatırlarıdır” diyen Atatürk’ümüzün yoludur.

Ayrıca sözlerime son vermeden İzmir Bal-Göç’ ün Milli Kahramanımızın Naim Süleymanoğlu adına Sarnıç’ta inşa edeceğimiz sosyal tesis binasının projesi tamam, temelinin atacağız ve katılımcıların desteğini bekliyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle hepinizi saygıyla ve muhabbetle selamlıyorum. Sağ olun var olun.’’ dedi.


Daha sonra gecemize katılımlarıyla bizleri onurlandıran Muharrem Süleymanoğlu, derneğimiz kurucularından İsmail Yalnız ve La Vie Nouvelle işletme sahibi Sebahattin Vatansever’e plaket sunumu yapıldı. Onur konukları, dernek merkez yönetim kurulu üyeleri ve şube başkanları hep birlikte derneğimiz 34. Yıl pastasını kestiler.

Dayanışma gecemiz Dj Ali Baran, Bal-Göç Folklor Ekibi dansları ve Balkan Taim Grubu ile katılımcıların büyük coşkusu ile devam etti ve son buldu.

Katılımlarıyla bizleri onurlandıran çok değerli misafirlerimize, üyelerimize, Milli Kahramanımızın Naim Süleymanoğlu adına Sarnıç’ta inşa edeceğimiz sosyal tesis binasının inşası için bağışta bulunan çok değerli üyelerimiz ve firma sahiplerine, Bayraklı La Vie Nouvelle işletme yönetici ve çalışanlarına hizmetlerinden dolayı teşekkür ederiz.


İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği

Genel Başkanın Mesajı


1985 yılında kamu yararına çalışan bir dernek olarak kurulan İZMİR BALKAN GÖÇMENLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (İZMİR BAL-GÖÇ) 32 yıllık bir geçmişe sahiptir. Dernek kurucularımızdan hayatta olmayanları minnetle anarken hala hayatta olanlara Allah’tan uzun ömürler diliyorum. Derneğimizin kuruluşunda yer alan, derneğin gelişmesine katkıda bulunan, bugünlere gelmesinde rol oynayan tüm Genel Başkanlarına, Yönetim Kurullarına ve üyelerimize minnetimizi bir kez daha ifade ediyor, derin şükranlarımızı sunuyorum.

İZMİR BAL-GÖÇ üyelerinin hepsi, aramızdaki en büyük göçmenin Mustafa Kemal ATATÜRK olduğunun bilincindeler. Hepimiz biliyoruz ki, büyük, ulu Balkan göçmeni, bugün içinde yaşadığımız en büyük eseri Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuştur. Vatansız kalmanın ne olduğunu bilen bizler, bir göçmen olarak ulu önder ATATÜRK’ÜN Anadolu’ya gelerek Milli Mücadele’yi başlattığını ve düşmanın dört bir tarafını sardığı Türk yurdu Anadolu’ya sahip çıktığını, Türklüğün vatanı ve Balkan Türklüğünün umudu olan anavatan Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuş olduğunu biliyoruz, O’nu kalbimizde yaşatıyoruz.

Misyonumuz çerçevesinde İZMİR BAL-GÖÇ, Balkanlardan anavatana göç etmiş ve Balkanlarda yaşamaya devam eden Türklerin ve Müslüman toplulukların birlik, beraberlik içinde yaşam standartlarının yükselmesi için çalışmaya, onların ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda karşılaştıkları sorunlara çözümler üretmeye, Balkanlarda ata mirasına sahip çıkarak gelenek ve göreneklerin sürdürülmesi için faaliyet göstermeye devam edecektir.

BAL-GÖÇ olarak düzenleyeceğimiz çeşitli etkinliklerle yerel ve ulusal düzeyde toplumun sorunlarına yönelik çözümler üretmeye ve toplumsal gelişmeye katkı sağlamaya devam edeceğiz. İZMİR BAL-GÖÇ’ün yeni Yönetim Kurulu kadrosuyla beraber Derneğimizin Balkanlarla bağlarını kuvvetlendireceğiz. Türkiye içerisinde kamu kurumları ve sivil toplum örgütleriyle işbirliği alanlarını tespit edip ortak çalışmaları arttıracağız. Gençlerin ve kadınların BAL-GÖÇ’ de faaliyet alanlarını genişleteceğiz, etkin rol almaları için çalışacağız. Yeni projelerle BAL-GÖÇ, İzmir merkezli Balkanlara yönelik faaliyetlerde aktif olarak yer alacaktır. Gençlerin Derneğimizde daha etkin bir şekilde yer almasını sağlayarak topluma yararlı, Balkanları ve Anadolu’yu iyi tanıyan, bilgili, iyi bir vatandaş ve BAL-Göç’lü olarak yetişmelerine katkıda bulunacağız. Önceki dönemde Derneğimizin elde ettiği kazanımlara sahip çıkacağız ve onları geliştireceğiz.

Derneğimizdeki kurumsallaşma çalışmalarını hızlandıracağız. Üyelik kayıtları ile üyeler arası iletişim ve işbirliğinin kuvvetlenmesi için önemli adımlar atacağız. Sosyal tesisin inşaatı için gerekli girişimlerde bulunacağız. Bütün üyelerimizin aileleri ve çocukları ile birlikte yararlanacağı sosyal tesisimizin inşaatını başlatacağız. Bu konuda üyelerimize katkıda bulunmalarının önem taşıdığını hatırlatmak isterim. Bugün her şeyden önce partiler üstü, BAL-GÖÇ kimliğini öne çıkarmış, “ben her şeyden önce bir BAL-Göç’lüyüm bilinci ile hareket eden ve birlik beraberlik içinde İzmir’de yaşayan bir BAL-GÖÇ topluluğunun oluşturulmasına ihtiyaç vardır. Derneğimiz bu konuda gereken çalışmaları icra edecektir.

29 Ocak 2017 tarihinde gerçekleşen 15.Genel Kurulumuzda Genel Başkanlığa seçilen Prof. Dr. Ayşe Kayapınar’ın tayine nedeniyle yönetim kurulu üye arkadaşlarımın  oybirliği ile şahsıma yüklediği bu onurlu görev  için teşekkür ediyorum.  Tüm üyelerimizi kucaklıyor, desteklerini bekliyoruz. İzmir’in en büyük sivil toplum kuruluşlarından birisi olan İZMİR BAL-GÖÇ’Ü geleceğe taşımak için bize verdiğiniz sorumluluğun farkında olarak güveninize laik olmaya çalışacağız.

Tüm üyelerimizi, BAL-GÖÇ’Ü geliştirmeye ve geleceğe taşımaya yönelik faaliyetlerde aktif olarak yer almaya davet ediyorum.

Sevgi ve saygılarımla,

Abdurrahim NURSOY

GENEL BAŞKAN

İzmir BAL-GÖÇ SOSYAL MEDYA