Haberler

16.Olağan Genel Kurulumuzu Gerçekleştirdik


16. Olağan Genel Kurulumuzu 12 Ocak 2020 de İZMİR eski fuar alanında bulunan Kültürpark 1-A Nolu Hol’de gerçekleştirdik.

Genel kurulumuza CHP İzmir Milletvekili Kani BEKO,  İYİ Parti İzmir İl Başkanı Hüsmen KIRKPINAR,CHP İzmir İl Başkan Yardımcıları Özkan TİCE ve Yaşar ERDOĞDU, MHP İzmir  İl Başkan Yardımcısı Ahmet COŞAR, Gaziemir Belediye Başkanı Halil ARDA,Menderes Belediye Başkanı Mustafa KAYALAR,Eski Görece Belediye Başkanı Mustafa ÖZTÜRK, Gaziemir Belediye Başkan Yardımcısı Nevin MUTLU , Gaziemir Belediye Başkan Yardımcısı Necati KIRMAZ, AKP Gaziemir İlçe Başkanı Erol KAYA,MHP Gaziemir İlçe Başkanı Köksal KOÇ, CHP Gaziemir İlçe Başkanı Kasım ÖZKAN, Gaziemir ve İzmir Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Selattin ŞAHİN, Gaziemir Belediye Meclis Üyesi Av. Leman EMİN, Gaziemir Meclis Üyesi Nuray ÖZTÜRK,Menderes Belediye Meclis Üyesi Halil ŞAHİN,Bornova Belediye Meclis Üyesi Ramadan GÜLER, Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Genel Başkanı Sabri MUTLU, Balkan Türkleri Göçmen ve Mülteci Dernekleri Federasyonu Başkanı Dr. Kader ÖZLEM, Ege Balkan Rumeli Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Süleyman PEHLİVANOĞLU,Ege Balkan Türkleri Federasyonu Başkanı Hüseyin PEHLİVANOĞLU, İzmir Barosu Eski Başkanı Av. Aydın ÖZCAN,Rumeli Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Gazeteci Yazar Mehmet TÜRKER,İzmir Bal-Göç Bornova, Buca,Gaziemir-Sarnıç,Menderes,Görece,Aliağa derneklerimizin başkanları ve yöneticileri, yöre dernek başkan ve temsilcileri, diğer Balkan  derneklerinin temsilcileri ile çok sayıda siyasi parti, sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı.

İki binin üzerinde üye,İzmir Bal-Göç Folklör Takımı ve Nazilli belediyesi Mehter Takımının gösterisiyle karşılandı.

Genel kurulu selamlamak için söz alan İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Abdurrahim NURSOY’’ Geçen 3 yıl içerisinde değerlerimize sahip çıktık,camiamız sembol isimlerini asla unutmadık,unutmayacağız ve unutturmayacağız,1985 yılında İzmir Bal-Göç’ün ne amaçla ve misyonla kurulduğunu çok biliyoruz, beraberlik içinde kurumsal bir Bal-Göç kimliği oluşturmak için çalışıyoruz,kongremize katılım sağlayan misafirlerimize ve üyelerimize teşekkür ediyorum,bugün bu kongremizde iki aday var ve kazanan adaylar değil İzmir Bal-Göç olacaktır ‘’ dedi.

Divan heyeti başkanı olarak  Dr. Kader ÖZLEM seçildi.Divan Kurulu,Saygı Duruşunun ardından İstiklal Marşının okunmasıyla görevine başladı.Divan heyeti  konuşmacılara söz hakkı verdi. Eski yönetim 2017-2019 faaliyet raporunu,denetim ve disiplin raporlarını genel kurula sundu yine bu yıllardaki bilanço ve bütçe kongre üyeleri tarafından oy birliği ile oylandı.

Divan başkanı seçime geçilmeden önce hali hazırda bulunan adaylara onar dakikalık konuşma süresi verdi. Derneğin önceki Genel Başkanı Abdürrahim NURSOY ve Beyhan MUTLU’nun yarıştığı seçimi üyelerimizin geniş katılımıyla gerçekleşen oylamada 1535 geçerli oyun 1015 oyu alan Abdurrahim Nursoy ve ekibi kazandı.

Abdurrahim Nursoy seçim sonu yaptığı konuşmasında, "Amaçlarının derneğimizin değerlerine sahip çıkarak ve birlik beraberlik içinde bir  Bal-Göç kimliği oluşturmak,sonuç olarak İzmir Bal-Göç kazanmıştır" dedi.

16.Olağan Kurulumuzda emeği geçen herkese başta Divan Kurulu Başkanı Dr. Kader Özlem ve Heyetine,Bal-Göç Gençlik Grubuna,İzmir Büyükşehir Belediyesine,Konak Belediyesine, gösterileriyle İzmir Bal-Göç Folklör Takımı ve Nazilli Belediyesi Mehter Takımına, katılımlarıyla bizleri onurlandıran CHP İzmir Milletvekili Kani BEKO ‘ya, konuklarımıza ve Bal-Göç gönül vermiş tüm üyelerimize teşekkür ederiz.

16.Olağan Genel Kurulumuzun Türkiye’mize,İzmir’imize ve Bal-Göç camiamıza hayırlı olsun.

2020-2022 dönemi için  İzmir Bal-Göç yeni yönetim kurulu şu isimlerden oluştu:

 1. Abdurrahim NURSOY
 2. Sabri ATASOY
 3. Hüseyin PAŞAOĞLU
 4. Yakup SERBEST
 5. Tuncay IŞIK
 6. Semra EKİCİ
 7. Mustafa VATANSEVER
 8. Feyime MUTLU
 9. Metin EMİNOĞLU
 10. Emine ATASOY
 11. Hatice KÖROĞLU
 12. Hüseyin MERİÇ
 13. Nurdane ESEN
 14. Gülizar DAĞLAR
 15. Nejdet ÇALIŞKAN

 

 

14 Ocak 2020,İzmir

İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği

Genel Başkanın Mesajı


1985 yılında kamu yararına çalışan bir dernek olarak kurulan İZMİR BALKAN GÖÇMENLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (İZMİR BAL-GÖÇ) 32 yıllık bir geçmişe sahiptir. Dernek kurucularımızdan hayatta olmayanları minnetle anarken hala hayatta olanlara Allah’tan uzun ömürler diliyorum. Derneğimizin kuruluşunda yer alan, derneğin gelişmesine katkıda bulunan, bugünlere gelmesinde rol oynayan tüm Genel Başkanlarına, Yönetim Kurullarına ve üyelerimize minnetimizi bir kez daha ifade ediyor, derin şükranlarımızı sunuyorum.

İZMİR BAL-GÖÇ üyelerinin hepsi, aramızdaki en büyük göçmenin Mustafa Kemal ATATÜRK olduğunun bilincindeler. Hepimiz biliyoruz ki, büyük, ulu Balkan göçmeni, bugün içinde yaşadığımız en büyük eseri Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuştur. Vatansız kalmanın ne olduğunu bilen bizler, bir göçmen olarak ulu önder ATATÜRK’ÜN Anadolu’ya gelerek Milli Mücadele’yi başlattığını ve düşmanın dört bir tarafını sardığı Türk yurdu Anadolu’ya sahip çıktığını, Türklüğün vatanı ve Balkan Türklüğünün umudu olan anavatan Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuş olduğunu biliyoruz, O’nu kalbimizde yaşatıyoruz.

Misyonumuz çerçevesinde İZMİR BAL-GÖÇ, Balkanlardan anavatana göç etmiş ve Balkanlarda yaşamaya devam eden Türklerin ve Müslüman toplulukların birlik, beraberlik içinde yaşam standartlarının yükselmesi için çalışmaya, onların ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda karşılaştıkları sorunlara çözümler üretmeye, Balkanlarda ata mirasına sahip çıkarak gelenek ve göreneklerin sürdürülmesi için faaliyet göstermeye devam edecektir.

BAL-GÖÇ olarak düzenleyeceğimiz çeşitli etkinliklerle yerel ve ulusal düzeyde toplumun sorunlarına yönelik çözümler üretmeye ve toplumsal gelişmeye katkı sağlamaya devam edeceğiz. İZMİR BAL-GÖÇ’ün yeni Yönetim Kurulu kadrosuyla beraber Derneğimizin Balkanlarla bağlarını kuvvetlendireceğiz. Türkiye içerisinde kamu kurumları ve sivil toplum örgütleriyle işbirliği alanlarını tespit edip ortak çalışmaları arttıracağız. Gençlerin ve kadınların BAL-GÖÇ’ de faaliyet alanlarını genişleteceğiz, etkin rol almaları için çalışacağız. Yeni projelerle BAL-GÖÇ, İzmir merkezli Balkanlara yönelik faaliyetlerde aktif olarak yer alacaktır. Gençlerin Derneğimizde daha etkin bir şekilde yer almasını sağlayarak topluma yararlı, Balkanları ve Anadolu’yu iyi tanıyan, bilgili, iyi bir vatandaş ve BAL-Göç’lü olarak yetişmelerine katkıda bulunacağız. Önceki dönemde Derneğimizin elde ettiği kazanımlara sahip çıkacağız ve onları geliştireceğiz.

Derneğimizdeki kurumsallaşma çalışmalarını hızlandıracağız. Üyelik kayıtları ile üyeler arası iletişim ve işbirliğinin kuvvetlenmesi için önemli adımlar atacağız. Sosyal tesisin inşaatı için gerekli girişimlerde bulunacağız. Bütün üyelerimizin aileleri ve çocukları ile birlikte yararlanacağı sosyal tesisimizin inşaatını başlatacağız. Bu konuda üyelerimize katkıda bulunmalarının önem taşıdığını hatırlatmak isterim. Bugün her şeyden önce partiler üstü, BAL-GÖÇ kimliğini öne çıkarmış, “ben her şeyden önce bir BAL-Göç’lüyüm bilinci ile hareket eden ve birlik beraberlik içinde İzmir’de yaşayan bir BAL-GÖÇ topluluğunun oluşturulmasına ihtiyaç vardır. Derneğimiz bu konuda gereken çalışmaları icra edecektir.

29 Ocak 2017 tarihinde gerçekleşen 15.Genel Kurulumuzda Genel Başkanlığa seçilen Prof. Dr. Ayşe Kayapınar’ın tayine nedeniyle yönetim kurulu üye arkadaşlarımın  oybirliği ile şahsıma yüklediği bu onurlu görev  için teşekkür ediyorum.  Tüm üyelerimizi kucaklıyor, desteklerini bekliyoruz. İzmir’in en büyük sivil toplum kuruluşlarından birisi olan İZMİR BAL-GÖÇ’Ü geleceğe taşımak için bize verdiğiniz sorumluluğun farkında olarak güveninize laik olmaya çalışacağız.

Tüm üyelerimizi, BAL-GÖÇ’Ü geliştirmeye ve geleceğe taşımaya yönelik faaliyetlerde aktif olarak yer almaya davet ediyorum.

Sevgi ve saygılarımla,

Abdurrahim NURSOY

GENEL BAŞKAN

İzmir BAL-GÖÇ SOSYAL MEDYA