Haberler

Bulgaristan Türklerinin ve Türk Dünyası Milli Kahramanı Gazi Nuri Turgut Adalı’yı vefatının 16.yılında rahmetle, şükranla ve dualarla andık.İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği (İzmir Bal-Göç) Nuri Turgut Adalı'yı vefatının 16. yıl dönümünde onun temsil ettiği değerleri anmak, bu değerlerin takipçisi ve destekçisi olduğumuzu belirtmek için adını taşıyan Gaziemir Sarnıç Hürriyet Mahallesi 1066. Sokaktaki parkta bir tören düzenledi.

Anma programı saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasıyla başladı.

Törene Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, Gaziemir Belediye Başkanı Yardımcısı Nevin Mutlu, Adalet ve Kalkınma Partisi İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Selahattin Şahin , Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi İbrahim Özkara, Adalet ve Kalkınma Partisi Gaziemir Belediyesi Meclis Üyeleri Uğur Atmaca ve Nuray Öztürk, Adalet ve Kalkınma Partisi Buca Belediyesi Meclis Üyesi Hüseyin Paşaoğlu , Cumhuriyet Halk Partisi Gaziemir Belediyesi Meclis Üyesi Lütvi Özcan, Gaziemir Adalet ve Kalkınma Partisi İlçe Başkanı Serdar Muçay, Gaziemir Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Kasım Özkan, Gaziemir Milliyetçi Hareket Partisi İlçe Başkanı Köksal Koç, Gaziemir İyi Parti İlçe Başkanı Sedat Dağ, Menderes İyi Parti İlçe Başkanı Özdemir Makas, Gaziemir Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Başkanı Neriman Balcı, Gaziemir Cumhuriyet Halk Partisi Gençlik Kolları Başkanı Baran Manav , İzmir Bal-Göç Genel Başkanımız Abdurrahim Nursoy, merkez yönetim kurulu üyeleri Emine Atasoy, Nurdane Esen , Nejdet Çalışkan ,Gülizar Dağalar, Metin Eminoğlu, Sabri Atasoy , Bornova Bal-Göç Şube Başkanı  Nihat Yağbasan, Menderes Bal-Göç Şube Başkanı  Gürkan Altıntaş, Gaziemir-Sarnıç Bal-Göç Şube Başkanı Hazel Öztürk Işık ve yönetim kurulu üyeleri, Buca Bal-Göç Şube Başkanı Gülizar Akın , Sarnıç Hürriyet Mahallesi Muhtarı  Hayrettin Hamzaoğlu ,Belene gazilerimiz ve üyelerimiz katıldı.

İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Abdurrahim Nursoy yaptığı açılış konuşmasında:

‘‘Bugün burada Büyük bir Türk Kahramanı anmak için toplanmış bulunuyoruz.

Bulgaristan’da Müslüman Türklerin haklarını savunmuş, ömrünü eşitlik ve özgürlük davasına adamış Nuri Turgut Adalı’yı ve mücadelesini unutmadık.

Nuri Turgut Adalı, 11 Eylül 1922 tarihinde Bulgaristan’ın Kırcaali ilinin Kirkovo ilçesinin Adaköy’ünde doğdu. İlkokulu Kaşıkçılar köyünde, rüştiyeyi Çakırlı nahiyesinde okudu. Nuri Turgut Adalı Şumnu’da “Nüvvab”ın lise kısmından mezun olduktan sonra, bir süre de yüksek kısmında öğrenimini sürdürdü. Öğretmenlik yaptı.

Nuri Turgut Adalı komünist sistemde insanî haklarını arayan, insanca yaşamak isteyen bir kader kurbanıydı. Belene Adası’nda ölen on binlerce tutuklunun cesetlerini yakınlarına verilmeyip, domuzlara yedirildiğine şahit olanlardan biriydi. Hayatta mutluluğu cezaevi kapısından babasının evine gidene kadar yaşayan Nuri Adalı, kendi eliyle yazdığı ölüm fermanını defalarca rüyalarında gördükten sonra yırtarak, ölüm sehpasına gitmekten kurtulmuştu.

Haklarını koruma mücadelesindeki kararlılığı ve verdiği eserlerle daha sonra Bulgaristan Türklerinin Nelson Mandela’sı olarak adlandırılan Nuri Turgut Adalı abimiz ömrünün 23 yılını Eski Zağra Hapishanesi, Belene Ölüm Kampı ve Montana ilinin Skomle Köyü'nde sürgünde geçirdi, sıkıntılar çekerek dini ve kültürel kimliğimizi yaşama ve yaşatma mücadelesi verdi. Bu zor şartlarda bile davasından vazgeçmedi.

Bulgaristan Türklerinin milli ve manevi yolunu aydınlatan, komünist sistemin söndüremediği bir meşaleydi.

Hayatının seyri Bulgaristan Türklerinin 20. yüzyıldaki hali gibi olan Nuri Turgut Adalı cezaevlerinde en uzun süre kalan kişi olarak Bulgaristan tarihine geçmiştir.

Şiirleri ile de Bulgaristan Türklerinin sesi olan Nuri Turgut Adalı, Eski Zağra Cezaevi’nde kaleme aldığı “Gönül İster Ki…” şiirinin bir dörtlüğünde yakınlarına şöyle vasiyette bulundu:

 

Ben göçerken bu felekten siz dökmeyin gözyaşı

Seve seve koyun kabre gün görmeyen bu nâşı…

Belki kabrim de bulunmaz bu vahşet ülkesinde!

Gönül ister kabrim olsun bir ağaç gölgesinde! …

Nuri Turgut Adalı, 05 Ağustos 2004 tarihinde 82 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Yanan bir ışıktı, söndü

Tükenen bir mum misali

Vatan ve milleti uğruna savaşta

Yoktu memlekette emsali.

Acı ve boralı yıllarda savaştı,

En sonunda emeline ulaştı.

Bilmeyiz şimdi rahat mıdır uykusunda,

Dileriz, güller açsın ebedi yuvasında...

 

Türk Dünyası ve Bulgaristan Türklerin haklarını savunmuş, ömrünü eşitlik ve özgürlük davasına adamış Nuri Turgut Adalı’yı aramızda ayrılışının 16. yıldönümünde anarken Belene mağdurlarına Allah’tan rahmet diliyor, hayatta olan Belene gazilerine şükranlarımızı sunuyorum Türklük mücadelesi veren herkese teşekkür ediyorum. Tarih asla nankör değildir yapılan bir hizmeti unutmaz’’ dedi.

 

Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda yaptığı konuşmasında “

" Nuri Turgut Adalı, benim yeni tanımaya başladığım birisi. Bulgaristan Türklerinin özgürlüğü için hayatını bu uğurda feda etmiş şair, yazar ve bir öğretmen. Kendisi hayatı boyunca tutuklanmalar ve işkenceler hariç 23 yıl boyunca cezaevlerinde, temerküz kamplarında yatmış ömrünü geçirmiş biri. Bulgaristan Türklerinin özgürlüğü için hayatını adamış ve tam da dedikleri gibi ‘’Gölgedeki Kahramanı’’, ruhu şad olsun, kendisini çok büyük bir saygıyla anıyorum’’ dedi.

  Anma töreni Sayın Yüksel Elma hocamızın Bulgaristan Türklerinin ve Türk Dünyası Milli Kahramanı Gazi Nuri Turgut Adalı ve tüm şehitlerimizin ruhu için duaları ve lokma dökümü ile sona erdi.

         Anma etkinliğinde emeği geçen herkese ve katılımcılara çok teşekkür ederiz.

  Bugün Anavatan ve doğduğumuz topraklarda huzur ve güven içinde aldığımız her nefeste payı olan tüm Milli Kahramanlarımıza, Aziz Şehitlerimize ve Gazilerimize şükranlarımızla.

Ruhları Şad Olsun!

 

MİLLİ KAHRAMAN GAZİ NURİ TURGUT ADALI’YI UNUTMADIK VE UNUTTURMAYACAĞIZ!

 

 

05 Ağustos 2020, Sarnıç -Gaziemir

İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği

Genel Başkanın Mesajı


1985 yılında kamu yararına çalışan bir dernek olarak kurulan İZMİR BALKAN GÖÇMENLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (İZMİR BAL-GÖÇ) 32 yıllık bir geçmişe sahiptir. Dernek kurucularımızdan hayatta olmayanları minnetle anarken hala hayatta olanlara Allah’tan uzun ömürler diliyorum. Derneğimizin kuruluşunda yer alan, derneğin gelişmesine katkıda bulunan, bugünlere gelmesinde rol oynayan tüm Genel Başkanlarına, Yönetim Kurullarına ve üyelerimize minnetimizi bir kez daha ifade ediyor, derin şükranlarımızı sunuyorum.

İZMİR BAL-GÖÇ üyelerinin hepsi, aramızdaki en büyük göçmenin Mustafa Kemal ATATÜRK olduğunun bilincindeler. Hepimiz biliyoruz ki, büyük, ulu Balkan göçmeni, bugün içinde yaşadığımız en büyük eseri Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuştur. Vatansız kalmanın ne olduğunu bilen bizler, bir göçmen olarak ulu önder ATATÜRK’ÜN Anadolu’ya gelerek Milli Mücadele’yi başlattığını ve düşmanın dört bir tarafını sardığı Türk yurdu Anadolu’ya sahip çıktığını, Türklüğün vatanı ve Balkan Türklüğünün umudu olan anavatan Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuş olduğunu biliyoruz, O’nu kalbimizde yaşatıyoruz.

Misyonumuz çerçevesinde İZMİR BAL-GÖÇ, Balkanlardan anavatana göç etmiş ve Balkanlarda yaşamaya devam eden Türklerin ve Müslüman toplulukların birlik, beraberlik içinde yaşam standartlarının yükselmesi için çalışmaya, onların ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda karşılaştıkları sorunlara çözümler üretmeye, Balkanlarda ata mirasına sahip çıkarak gelenek ve göreneklerin sürdürülmesi için faaliyet göstermeye devam edecektir.

BAL-GÖÇ olarak düzenleyeceğimiz çeşitli etkinliklerle yerel ve ulusal düzeyde toplumun sorunlarına yönelik çözümler üretmeye ve toplumsal gelişmeye katkı sağlamaya devam edeceğiz. İZMİR BAL-GÖÇ’ün yeni Yönetim Kurulu kadrosuyla beraber Derneğimizin Balkanlarla bağlarını kuvvetlendireceğiz. Türkiye içerisinde kamu kurumları ve sivil toplum örgütleriyle işbirliği alanlarını tespit edip ortak çalışmaları arttıracağız. Gençlerin ve kadınların BAL-GÖÇ’ de faaliyet alanlarını genişleteceğiz, etkin rol almaları için çalışacağız. Yeni projelerle BAL-GÖÇ, İzmir merkezli Balkanlara yönelik faaliyetlerde aktif olarak yer alacaktır. Gençlerin Derneğimizde daha etkin bir şekilde yer almasını sağlayarak topluma yararlı, Balkanları ve Anadolu’yu iyi tanıyan, bilgili, iyi bir vatandaş ve BAL-Göç’lü olarak yetişmelerine katkıda bulunacağız. Önceki dönemde Derneğimizin elde ettiği kazanımlara sahip çıkacağız ve onları geliştireceğiz.

Derneğimizdeki kurumsallaşma çalışmalarını hızlandıracağız. Üyelik kayıtları ile üyeler arası iletişim ve işbirliğinin kuvvetlenmesi için önemli adımlar atacağız. Sosyal tesisin inşaatı için gerekli girişimlerde bulunacağız. Bütün üyelerimizin aileleri ve çocukları ile birlikte yararlanacağı sosyal tesisimizin inşaatını başlatacağız. Bu konuda üyelerimize katkıda bulunmalarının önem taşıdığını hatırlatmak isterim. Bugün her şeyden önce partiler üstü, BAL-GÖÇ kimliğini öne çıkarmış, “ben her şeyden önce bir BAL-Göç’lüyüm bilinci ile hareket eden ve birlik beraberlik içinde İzmir’de yaşayan bir BAL-GÖÇ topluluğunun oluşturulmasına ihtiyaç vardır. Derneğimiz bu konuda gereken çalışmaları icra edecektir.

29 Ocak 2017 tarihinde gerçekleşen 15.Genel Kurulumuzda Genel Başkanlığa seçilen Prof. Dr. Ayşe Kayapınar’ın tayine nedeniyle yönetim kurulu üye arkadaşlarımın  oybirliği ile şahsıma yüklediği bu onurlu görev  için teşekkür ediyorum.  Tüm üyelerimizi kucaklıyor, desteklerini bekliyoruz. İzmir’in en büyük sivil toplum kuruluşlarından birisi olan İZMİR BAL-GÖÇ’Ü geleceğe taşımak için bize verdiğiniz sorumluluğun farkında olarak güveninize laik olmaya çalışacağız.

Tüm üyelerimizi, BAL-GÖÇ’Ü geliştirmeye ve geleceğe taşımaya yönelik faaliyetlerde aktif olarak yer almaya davet ediyorum.

Sevgi ve saygılarımla,

Abdurrahim NURSOY

GENEL BAŞKAN

İzmir BAL-GÖÇ SOSYAL MEDYA