Haberler

Türkan Bebek ve Asimilasyon Şehitlerimizi 36. yılında rahmetle ve şükranla andık.


"Bakın Türkan aramızda

Biz hepimiz Türkan'ız Türkan

Öldü sananlara sözümüz ve sesimiz

Sizlere sesleniyoruz ,biz size

Türkan ölmedi, ölmedi......"

 

     İlk tören 25 Aralık 2020 Cuma günü Bornova Belediyesi tarafından adının verildiği Atatürk Mahallesi’nde parkta düzenlendi.Tören Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Abdurrahim Nursoy ve Ege Balkan Türkleri Federasyonu ve Bornova  Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Hüseyin Kocaman, İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği Bornova Başkanı Nihat Yağbasan ve vatandaşların katılımıyla gerçekleşti.

      İkinci tören  İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneğimiz tarafından 28.12.2020 pazartesi günü Gaziemir Sarnıç Göç Anıtı'nda düzenlendi.

Törene  Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, Gaziemir Belediye Meclis Üyeleri  Nevin Özgür Mutlu ve Av. Leman Emin, İzmir BAL-GÖÇ  Genel Başkanı Abdurrahim Nursoy ve Merkez Yönetim Kurulu üyeleri Yakup Serbest, Sabri Atasoy , Hüseyin Paşaoğlu, Mustafa Vatansever,Metin Eminoğlu, Bornova Bal-Göç Şube Başkanı Nihat Yağbasan ,Buca Bal-Göç Şube  Başkanı Gülizar Akın ,Gaziemir Sarnıç Bal-Göç Şube Yönetim Kurulu üyeleri Necmi Mutlu ve Samet Vatansever,İzmir Bal-GÖÇ üyeleri ve bu önemli günün mimarları Belene Gazilerimiz Selahattin Aziz Atasoy  ve Halil Kahraman, Gaziemir Sarnıç Hürriyet Mahallesi Muhtarı  Hayrettin Hamzaoğlu, Gaziemir Sarnıç Atatürk Mahallesi Muhtarı  Turgut Koç ve Gaziemir Sarnıç Fatih Mahallesi Muhtarı Salih Özuslu katıldı.

 

İzmir Bal-Göç Genel Başkanı Abdurrahim Nursoy yaptığı konuşmasında: ‘’Yaşanan bu acı olayları unutmadıklarını ve unutturmayacaklarını belirterek, Türkan Bebek,bizim şehidimizdir.Kimliğimizin ve acı talihimizin sembolüdür bu tören vesilesiyle Türk büyüklerinin de bulunduğu göç anıtında asimilasyon şehitlerimizi ve başta Ulu Önder Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi şükranla anıyor, Allah'tan rahmet eylesin,kederli ailelerine ve camiamıza sabırlar diliyor, Belene Gazilerimize de sağlıklı uzun ömürler diliyorum, anma törenine katılan herkese,Türklük mücadelesi verenlere gösterdikleri saygıdan dolayı teşekkür etti. Bulgaristan’daki aziz soydaşlara da selam ve hürmetlerini gönderen,tüm içtenlikleriyle İzmir’de Bulgaristan Türklerinin sesi olmaya devam edeceklerini ifade etti.

Kur’an tilavetiyle devam eden törende katılımcılar,asimilasyon şehitleri ve gazileri rahmetle ve saygıyla anarak şükran ve minnetlerini sundular,göç anıtını kırmızı karanfillerle donattılar. 

 

Bugün Anavatan ve doğduğumuz topraklarda huzur ve güven içinde aldığımız her nefeste payı olan aziz şehitlerimize şükranlarımızla.

Ruhları Şad Olsun!

UNUTMADIK VE UNUTTURMAYACAĞIZ!

 

 

 

28 Aralık 2020, Sarnıç Göç Anıtı

İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği

Genel Başkanın Mesajı


1985 yılında kamu yararına çalışan bir dernek olarak kurulan İZMİR BALKAN GÖÇMENLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (İZMİR BAL-GÖÇ) 32 yıllık bir geçmişe sahiptir. Dernek kurucularımızdan hayatta olmayanları minnetle anarken hala hayatta olanlara Allah’tan uzun ömürler diliyorum. Derneğimizin kuruluşunda yer alan, derneğin gelişmesine katkıda bulunan, bugünlere gelmesinde rol oynayan tüm Genel Başkanlarına, Yönetim Kurullarına ve üyelerimize minnetimizi bir kez daha ifade ediyor, derin şükranlarımızı sunuyorum.

İZMİR BAL-GÖÇ üyelerinin hepsi, aramızdaki en büyük göçmenin Mustafa Kemal ATATÜRK olduğunun bilincindeler. Hepimiz biliyoruz ki, büyük, ulu Balkan göçmeni, bugün içinde yaşadığımız en büyük eseri Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuştur. Vatansız kalmanın ne olduğunu bilen bizler, bir göçmen olarak ulu önder ATATÜRK’ÜN Anadolu’ya gelerek Milli Mücadele’yi başlattığını ve düşmanın dört bir tarafını sardığı Türk yurdu Anadolu’ya sahip çıktığını, Türklüğün vatanı ve Balkan Türklüğünün umudu olan anavatan Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuş olduğunu biliyoruz, O’nu kalbimizde yaşatıyoruz.

Misyonumuz çerçevesinde İZMİR BAL-GÖÇ, Balkanlardan anavatana göç etmiş ve Balkanlarda yaşamaya devam eden Türklerin ve Müslüman toplulukların birlik, beraberlik içinde yaşam standartlarının yükselmesi için çalışmaya, onların ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda karşılaştıkları sorunlara çözümler üretmeye, Balkanlarda ata mirasına sahip çıkarak gelenek ve göreneklerin sürdürülmesi için faaliyet göstermeye devam edecektir.

BAL-GÖÇ olarak düzenleyeceğimiz çeşitli etkinliklerle yerel ve ulusal düzeyde toplumun sorunlarına yönelik çözümler üretmeye ve toplumsal gelişmeye katkı sağlamaya devam edeceğiz. İZMİR BAL-GÖÇ’ün yeni Yönetim Kurulu kadrosuyla beraber Derneğimizin Balkanlarla bağlarını kuvvetlendireceğiz. Türkiye içerisinde kamu kurumları ve sivil toplum örgütleriyle işbirliği alanlarını tespit edip ortak çalışmaları arttıracağız. Gençlerin ve kadınların BAL-GÖÇ’ de faaliyet alanlarını genişleteceğiz, etkin rol almaları için çalışacağız. Yeni projelerle BAL-GÖÇ, İzmir merkezli Balkanlara yönelik faaliyetlerde aktif olarak yer alacaktır. Gençlerin Derneğimizde daha etkin bir şekilde yer almasını sağlayarak topluma yararlı, Balkanları ve Anadolu’yu iyi tanıyan, bilgili, iyi bir vatandaş ve BAL-Göç’lü olarak yetişmelerine katkıda bulunacağız. Önceki dönemde Derneğimizin elde ettiği kazanımlara sahip çıkacağız ve onları geliştireceğiz.

Derneğimizdeki kurumsallaşma çalışmalarını hızlandıracağız. Üyelik kayıtları ile üyeler arası iletişim ve işbirliğinin kuvvetlenmesi için önemli adımlar atacağız. Sosyal tesisin inşaatı için gerekli girişimlerde bulunacağız. Bütün üyelerimizin aileleri ve çocukları ile birlikte yararlanacağı sosyal tesisimizin inşaatını başlatacağız. Bu konuda üyelerimize katkıda bulunmalarının önem taşıdığını hatırlatmak isterim. Bugün her şeyden önce partiler üstü, BAL-GÖÇ kimliğini öne çıkarmış, “ben her şeyden önce bir BAL-Göç’lüyüm bilinci ile hareket eden ve birlik beraberlik içinde İzmir’de yaşayan bir BAL-GÖÇ topluluğunun oluşturulmasına ihtiyaç vardır. Derneğimiz bu konuda gereken çalışmaları icra edecektir.

29 Ocak 2017 tarihinde gerçekleşen 15.Genel Kurulumuzda Genel Başkanlığa seçilen Prof. Dr. Ayşe Kayapınar’ın tayine nedeniyle yönetim kurulu üye arkadaşlarımın  oybirliği ile şahsıma yüklediği bu onurlu görev  için teşekkür ediyorum.  Tüm üyelerimizi kucaklıyor, desteklerini bekliyoruz. İzmir’in en büyük sivil toplum kuruluşlarından birisi olan İZMİR BAL-GÖÇ’Ü geleceğe taşımak için bize verdiğiniz sorumluluğun farkında olarak güveninize laik olmaya çalışacağız.

Tüm üyelerimizi, BAL-GÖÇ’Ü geliştirmeye ve geleceğe taşımaya yönelik faaliyetlerde aktif olarak yer almaya davet ediyorum.

Sevgi ve saygılarımla,

Abdurrahim NURSOY

GENEL BAŞKAN

İzmir BAL-GÖÇ SOSYAL MEDYA