Haberler

İZMİR BAL-GÖÇ VE BULGAR-TÜRK İŞ ADAMLARI DERNEĞİ (BULTİŞ) İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALADIİzmir’in en köklü Balkan Derneklerinden olan İzmir Bal-Göç ile Bulgaristan’da kurulan, Bulgar ve Türk işadamlarından oluşan BULTİŞ derneği arasında 03 Şubat 2021 tarihinde 7 maddeden oluşan iş birliği protokolü imzalandı. Pandemi kuralları çerçevesinde asgari düzeyde katılım sağlanarak yapılan törene; İzmir Bal-Göç Genel Başkanı Abdurrahim NURSOY, Yönetim Kurulu Üyeleri Mustafa VATANSEVER, Sabri ATASOY, Hüseyin PAŞAOĞLU, Gülizar DAĞLAR, Hatice KÖROĞLU ŞENOL, Hüseyin MERİÇ, Nejdet ÇALIŞKAN, Bal-Göç Şube Başkanları  Nihat YAĞBASAN, Kasım ALANBEY ,Gülizar AKIN  VE Şube Yöneticisi Necmi MUTLU ile BULTİŞ Başkanı Donka KOLEVA, Yönetim Kurulu üyeleri Şahap AKTAŞ, Ahmed PEHLİVAN ,Kina YANAKİEVA VE  Onur Konuğu olarak Bulgaristan  Bursa Konsolosluğu Ticaret Ateşesi  Aleksandar ALEKSANDROV katıldı.

         HER İKİ BAŞKANDAN ORTAK DAYANIŞMA VE İŞBİRLİĞİ VURGUSU

         Törende Açılış Konuşmasını gerçekleştiren İzmir Bal-Göç Genel Başkanı Abdurrahim Nursoy; İmzalanan protokolün önemini ‘’Dernek olarak faaliyet konularımızın temelinin oluştuğu Balkanlar’da; siyasal, sosyal, kültürel durumlar kadar ekonomik hususlara da ayrı bir önem vermekteyiz. Bu kapsamda BULTİŞ ile önceden beridir süregelen iyi ilişkilerimize hukuki bir çerçeve kazandırmak için taraflar arasında işbirliği protokolü hazırlamaya karar vermiş bulunuyoruz. Protokolün esasları ile ; her iki derneğin Türkiye ile Bulgaristan arasında ekonomik ve ticari ilişkilere ivme kazandırması, dernek üyeleri arasında daha yakın bir işbirliğinin tesis edilmesi, projeler çağı olarak anılan günümüzde ortak Avrupa birliği proje çalışmaları amaçlanmaktadır. Bir diğer husus ise iki ülkede ortaya çıkacak zaruretle birlikte ihtiyaç sahibi kişilere yardımların ulaştırılmasını amaçlıyor. İş birliği protokolümüzün hayırlı olmasını diliyorum’’ sözleriyle ifade etti.

         BULTİŞ Başkanı Donka KOLEVA ise; İzmir’de bulunmaktan ve İzmir Bal-Göç Derneği ile imzalanan iş birliği protokolünden duyduğu memnuniyeti dile getirirken “7 Maddelik” protokol ile ikili ilişkilerde güzel temeller oluşturuldu. Zaten var olan dayanışmamız imza altına alınarak Türkiye-Bulgaristan ilişkilerinde yeni bir adım daha atıldı. Ekonomik, ticari, kültürel ilişkiler ile Avrupa Birliği Projeleri kapsamında birlikte kalıcı ilişkiler kurulmasında emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Ayrıca İzmir’de son dönemde yaşanan felaketleri en içten duygularımla hissediyor ve bunlarla ilgili somut adımlar atarak üzüntünüze ortak olmak istiyorum’’ ifadelerini kullandı.

BULGARİSTAN TİCARET ATEŞESİ ALEKSANDROV ONUR KONUĞU

Bursa Konsolosluğu Ticaret Ateşesi Aleksandar ALEKSANDROV Türkçe gerçekleştirdiği konuşmasında;’’4 yıllık görev sürem boyunca bu kadar anlamlı bir toplantıya kesin olarak katılmadım. Biz diplomatlar ülkeler arası köprü inşaa etmeye çalışırız. Bu zor bir iştir ve bugün burada olduğu gibi eyleme dökülmesi için sözlerin üzerinde gerçek işler yapmak gerekir. İzmir Bal-Göç’ün ise bu kadar sıcak ve işbirliği içinde bir dernek olduğunu bu süreçte öğrendim. Görev süremin sonuna geliyorum ancak  sizlerle olan irtibatımı sürdüreceğim, yeniden İzmir’de bulunacağım’’ ifadelerini kullandı.

DEPREM FELAKETİNDE MAĞDUR OLAN DEPREMZEDELERE YARDIMDA BULUNULDU

              30 Ekim Tarihinde meydana gelen İzmir  depreminde mağdur olan bazı ailelerinde davetli olduğu törende; BULTİŞ Derneği tarafından ilgili ailelere yardımda bulunuldu. Depremzede vatandaşlar her iki Derneğe de duyarlılıkları sebebiyle minnetlerini dile getirdiler.İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği

Genel Başkanın Mesajı


1985 yılında kamu yararına çalışan bir dernek olarak kurulan İZMİR BALKAN GÖÇMENLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (İZMİR BAL-GÖÇ) 32 yıllık bir geçmişe sahiptir. Dernek kurucularımızdan hayatta olmayanları minnetle anarken hala hayatta olanlara Allah’tan uzun ömürler diliyorum. Derneğimizin kuruluşunda yer alan, derneğin gelişmesine katkıda bulunan, bugünlere gelmesinde rol oynayan tüm Genel Başkanlarına, Yönetim Kurullarına ve üyelerimize minnetimizi bir kez daha ifade ediyor, derin şükranlarımızı sunuyorum.

İZMİR BAL-GÖÇ üyelerinin hepsi, aramızdaki en büyük göçmenin Mustafa Kemal ATATÜRK olduğunun bilincindeler. Hepimiz biliyoruz ki, büyük, ulu Balkan göçmeni, bugün içinde yaşadığımız en büyük eseri Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuştur. Vatansız kalmanın ne olduğunu bilen bizler, bir göçmen olarak ulu önder ATATÜRK’ÜN Anadolu’ya gelerek Milli Mücadele’yi başlattığını ve düşmanın dört bir tarafını sardığı Türk yurdu Anadolu’ya sahip çıktığını, Türklüğün vatanı ve Balkan Türklüğünün umudu olan anavatan Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuş olduğunu biliyoruz, O’nu kalbimizde yaşatıyoruz.

Misyonumuz çerçevesinde İZMİR BAL-GÖÇ, Balkanlardan anavatana göç etmiş ve Balkanlarda yaşamaya devam eden Türklerin ve Müslüman toplulukların birlik, beraberlik içinde yaşam standartlarının yükselmesi için çalışmaya, onların ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda karşılaştıkları sorunlara çözümler üretmeye, Balkanlarda ata mirasına sahip çıkarak gelenek ve göreneklerin sürdürülmesi için faaliyet göstermeye devam edecektir.

BAL-GÖÇ olarak düzenleyeceğimiz çeşitli etkinliklerle yerel ve ulusal düzeyde toplumun sorunlarına yönelik çözümler üretmeye ve toplumsal gelişmeye katkı sağlamaya devam edeceğiz. İZMİR BAL-GÖÇ’ün yeni Yönetim Kurulu kadrosuyla beraber Derneğimizin Balkanlarla bağlarını kuvvetlendireceğiz. Türkiye içerisinde kamu kurumları ve sivil toplum örgütleriyle işbirliği alanlarını tespit edip ortak çalışmaları arttıracağız. Gençlerin ve kadınların BAL-GÖÇ’ de faaliyet alanlarını genişleteceğiz, etkin rol almaları için çalışacağız. Yeni projelerle BAL-GÖÇ, İzmir merkezli Balkanlara yönelik faaliyetlerde aktif olarak yer alacaktır. Gençlerin Derneğimizde daha etkin bir şekilde yer almasını sağlayarak topluma yararlı, Balkanları ve Anadolu’yu iyi tanıyan, bilgili, iyi bir vatandaş ve BAL-Göç’lü olarak yetişmelerine katkıda bulunacağız. Önceki dönemde Derneğimizin elde ettiği kazanımlara sahip çıkacağız ve onları geliştireceğiz.

Derneğimizdeki kurumsallaşma çalışmalarını hızlandıracağız. Üyelik kayıtları ile üyeler arası iletişim ve işbirliğinin kuvvetlenmesi için önemli adımlar atacağız. Sosyal tesisin inşaatı için gerekli girişimlerde bulunacağız. Bütün üyelerimizin aileleri ve çocukları ile birlikte yararlanacağı sosyal tesisimizin inşaatını başlatacağız. Bu konuda üyelerimize katkıda bulunmalarının önem taşıdığını hatırlatmak isterim. Bugün her şeyden önce partiler üstü, BAL-GÖÇ kimliğini öne çıkarmış, “ben her şeyden önce bir BAL-Göç’lüyüm bilinci ile hareket eden ve birlik beraberlik içinde İzmir’de yaşayan bir BAL-GÖÇ topluluğunun oluşturulmasına ihtiyaç vardır. Derneğimiz bu konuda gereken çalışmaları icra edecektir.

29 Ocak 2017 tarihinde gerçekleşen 15.Genel Kurulumuzda Genel Başkanlığa seçilen Prof. Dr. Ayşe Kayapınar’ın tayine nedeniyle yönetim kurulu üye arkadaşlarımın  oybirliği ile şahsıma yüklediği bu onurlu görev  için teşekkür ediyorum.  Tüm üyelerimizi kucaklıyor, desteklerini bekliyoruz. İzmir’in en büyük sivil toplum kuruluşlarından birisi olan İZMİR BAL-GÖÇ’Ü geleceğe taşımak için bize verdiğiniz sorumluluğun farkında olarak güveninize laik olmaya çalışacağız.

Tüm üyelerimizi, BAL-GÖÇ’Ü geliştirmeye ve geleceğe taşımaya yönelik faaliyetlerde aktif olarak yer almaya davet ediyorum.

Sevgi ve saygılarımla,

Abdurrahim NURSOY

GENEL BAŞKAN

İzmir BAL-GÖÇ SOSYAL MEDYA