Haberler

Bulgaristan Türklerinin ve Türk Dünyası Milli Kahramanı Gazi Nuri Turgut Adalı’yı vefatının 18. yılında rahmetle, şükranla ve dualarla andık.


İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği (İzmir Bal-Göç) Nuri Turgut Adalı'yı vefatının 18 . yıl dönümünde onun temsil ettiği değerleri anmak, bu değerlerin takipçisi ve destekçisi olduğumuzu belirtmek için adını taşıyan Gaziemir Sarnıç Hürriyet Mahallesi 1066. Sokaktaki parkta bir tören düzenledi.

Anma programı saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasıyla başladı.

Törene Gaziemir Kaymakamı Dr. Ahmet Süheyl Üçer, Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, Menderes Belediye Başkanı Vekili Erkan Özkan, Gaziemir Belediye Başkanı Yardımcıları Av. İzel Zenginobuz Derinsu ve Necatı Kırmaz, Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi İbrahim Özkara, Cumhuriyet Halk Partisi Gaziemir Belediyesi Meclis Üyesi Nimet Şekercioğlu, Adalet ve Kalkınma Partisi Gaziemir Belediyesi Meclis Üyesi Nuray Öztürk, Adalet ve Kalkınma Partisi Buca Belediyesi Meclis Üyesi Hüseyin Paşaoğlu, Adalet ve Kalkınma Partisi Gaziemir İlçe Başkanı Yardımcısı Erhan Cantürk, Adalet ve Kalkınma Partisi Menderes İlçe Başkanı Süleyman Artçı ve yönetimi, Menderes Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Ahmet İşler ve yönetimi, Cumhuriyet Halk Partisi Gaziemir İlçe yönetimi, Milliyetçi Hareket Partisi Gaziemir İlçe yönetimi, İyi Parti Menderes İlçe Başkanı Özdemir Makas ve İlçe Yöneticileri, Cumhuriyet Halk Partisi Gaziemir Kadın Kolları Başkanı Neriman Balcı, Gaziemir Seydiköy Mübadele Muhacirleri Derneği Başkanı Hilmi Öztop, Gaziemir Esnaf ve Sanatkarlar Odası yönetimi, İzmir Bal-Göç Genel Başkanımız Abdurrahim Nursoy, merkez yönetim kurulu üyeleri Hatice Köroğlu, Nurdane Esen, Gülizar Dağlar, Metin Eminoğlu, Sabri Atasoy, Bornova Bal-Göç Şube Başkanı Nihat Yağbasan, Menderes Bal-Göç Şube Başkanı Gürkan Altıntaş, Gaziemir-Sarnıç Bal-Göç Şube Başkanı Yardımcıları Bilal Şanlı, Necmi Mutlu ve yönetim kurulu üyeleri, Buca Bal-Göç Şube Başkanı Gülizar Akın ve yönetimi, Gaziemir Hürriyet Mahallesi Muhtarı Hayrettin Hamzaoğlu, Atatürk Mahallesi Muhtarı Turgut Koç, Menderes Mahallesi Muhtarı Şaban Mümin, Belene gazilerimiz Sabri İskender, Selahattin Aziz Atasoy, Kerim Kurtulan ve üyelerimiz katıldı.

İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Abdurrahim Nursoy yaptığı açılış konuşmasında:

" Pek nahoş çehreler çevremi sardı,

Söndü bak ışığım, ufkum karardı!

Kelebek gönlüm hiç yaşar mı gülsüz?

Zindanda geçer mi ömür bülbülsüz?

Münferit bir mezar biçimi oda,

Tat kalmadı aşta, ekmekte, suda.

Zehirli bir oktur o kem bakışlar-

Nasıl geçer burda yazlar ve kışlar?

Bahar çiçekleri uçtu gözümden,

Anlayan yok gibi sanki sözümden!

Gömüldüm pek kara düşüncelere,

Alışmak gerektir işkencelere!..

Hele bir gün yurtta olacak sabah,

Benim de gönlümde dinecek bu ah!…. "

Bugün burada büyük bir Türk kahramanı, ömrünü eşitlik ve özgürlüğe adamış, Bulgaristan Türkleri’nin milli ve manevi yolunu aydınlatan, komünist sistemin uyguladığı asimilasyon sürecinin söndüremediği bir meşale olarak görülen Nuri Turgut ADALI'yı anmak için toplanmış bulunuyoruz.

Nuri Turgut ADALI abimiz ömrünün 23 yılını Eski Zağra Hapishanesi, Belene Ölüm Kampı ve Montana ilinin Skomle Köyü'nde sürgünde geçirdi, sıkıntılar çekerek dini ve kültürel kimliğimizi yaşama ve yaşatma mücadelesi verdi.

Hayatının seyri Bulgaristan Türkleri'nin 20. yüzyıldaki hali gibi olan Nuri Turgut ADALI cezaevlerinde en uzun süre kalan kişi olarak Bulgaristan tarihine geçmiştir. Bulgaristan Türkleri'nin Nelson Mandela'sı olarak anılan Nuri Turgut ADALI, tüm baskı ve zulme karşı davasından asla vazgeçmedi. Nuri Turgut ADALI’yı aramızdan ayrılışının 18. yıldönümünde anarken Hakkın rahmetine eren Belene mağdurlarına Allah’tan rahmet diliyor, hayatta olan Belene Gazilerine şükranlarımı sunuyorum dedi .

Törene katılan Gaziemir Kaymakamı Sayın Dr. Ahmet Süheyl Üçer ve Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda da birer konuşma yaptılar.

Anma töreni Sayın Yüksel Elma hocamızın Bulgaristan Türklerinin ve Türk Dünyası Milli Kahramanı Gazi Nuri Turgut Adalı ve tüm şehitlerimizin ruhu için duaları ve lokma dökümü ile sona erdi.

Anma etkinliğinde emeği geçen herkese ve katılımcılara çok teşekkür ederiz.


Bugün Anavatan ve doğduğumuz topraklarda huzur ve güven içinde aldığımız her nefeste payı olan tüm

Milli Kahramanlarımıza, Aziz Şehitlerimize ve Gazilerimize şükranlarımızla.


Ruhları Şad Olsun!


Milli Kahraman Gazi Nuri Turgut Adalı’yı Unutmadık ve Unutturmayacağız!05 Ağustos 2022 , Sarnıç -Gaziemir

İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği

Genel Başkanın Mesajı


1985 yılında kamu yararına çalışan bir dernek olarak kurulan İZMİR BALKAN GÖÇMENLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (İZMİR BAL-GÖÇ) 38 yıllık bir geçmişe sahiptir. Dernek kurucularımızdan hayatta olmayanları minnetle anarken hala hayatta olanlara Allah’tan uzun ömürler diliyorum. Derneğimizin kuruluşunda yer alan, derneğin gelişmesine katkıda bulunan, bugünlere gelmesinde rol oynayan tüm Genel Başkanlarına, Yönetim Kurullarına ve üyelerimize minnetimizi bir kez daha ifade ediyor, derin şükranlarımızı sunuyorum.

İZMİR BAL-GÖÇ üyelerinin hepsi, aramızdaki en büyük göçmenin Mustafa Kemal ATATÜRK olduğunun bilincindeler. Hepimiz biliyoruz ki, büyük, ulu Balkan göçmeni, bugün içinde yaşadığımız en büyük eseri Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuştur. Vatansız kalmanın ne olduğunu bilen bizler, bir göçmen olarak ulu önder ATATÜRK’ÜN Anadolu’ya gelerek Milli Mücadele’yi başlattığını ve düşmanın dört bir tarafını sardığı Türk yurdu Anadolu’ya sahip çıktığını, Türklüğün vatanı ve Balkan Türklüğünün umudu olan anavatan Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuş olduğunu biliyoruz, O’nu kalbimizde yaşatıyoruz.

Misyonumuz çerçevesinde İZMİR BAL-GÖÇ, Balkanlardan anavatana göç etmiş ve Balkanlarda yaşamaya devam eden Türklerin ve Müslüman toplulukların birlik, beraberlik içinde yaşam standartlarının yükselmesi için çalışmaya, onların ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda karşılaştıkları sorunlara çözümler üretmeye, Balkanlarda ata mirasına sahip çıkarak gelenek ve göreneklerin sürdürülmesi için faaliyet göstermeye devam edecektir.

BAL-GÖÇ olarak düzenleyeceğimiz çeşitli etkinliklerle yerel ve ulusal düzeyde toplumun sorunlarına yönelik çözümler üretmeye ve toplumsal gelişmeye katkı sağlamaya devam edeceğiz. İZMİR BAL-GÖÇ’ün yeni Yönetim Kurulu kadrosuyla beraber Derneğimizin Balkanlarla bağlarını kuvvetlendireceğiz. Türkiye içerisinde kamu kurumları ve sivil toplum örgütleriyle işbirliği alanlarını tespit edip ortak çalışmaları arttıracağız. Gençlerin ve kadınların BAL-GÖÇ’ de faaliyet alanlarını genişleteceğiz, etkin rol almaları için çalışacağız. Yeni projelerle BAL-GÖÇ, İzmir merkezli Balkanlara yönelik faaliyetlerde aktif olarak yer alacaktır. Gençlerin Derneğimizde daha etkin bir şekilde yer almasını sağlayarak topluma yararlı, Balkanları ve Anadolu’yu iyi tanıyan, bilgili, iyi bir vatandaş ve BAL-Göç’lü olarak yetişmelerine katkıda bulunacağız. Önceki dönemde Derneğimizin elde ettiği kazanımlara sahip çıkacağız ve onları geliştireceğiz.

Derneğimizdeki kurumsallaşma çalışmalarını hızlandıracağız. Üyelik kayıtları ile üyeler arası iletişim ve işbirliğinin kuvvetlenmesi için önemli adımlar atacağız. Sosyal tesisin inşaatı için gerekli girişimlerde bulunacağız. Bütün üyelerimizin aileleri ve çocukları ile birlikte yararlanacağı sosyal tesisimizin inşaatını başlatacağız. Bu konuda üyelerimize katkıda bulunmalarının önem taşıdığını hatırlatmak isterim. Bugün her şeyden önce partiler üstü, BAL-GÖÇ kimliğini öne çıkarmış, “ben her şeyden önce bir BAL-Göç’lüyüm bilinci ile hareket eden ve birlik beraberlik içinde İzmir’de yaşayan bir BAL-GÖÇ topluluğunun oluşturulmasına ihtiyaç vardır. Derneğimiz bu konuda gereken çalışmaları icra edecektir.

29 Ocak 2023 tarihinde gerçekleşen 17.Genel Kurulumuzda üyelerimizin şahsıma yüklediği bu onurlu görev  için teşekkür ediyorum.  Tüm üyelerimizi kucaklıyor, desteklerini bekliyoruz. İzmir’in en büyük sivil toplum kuruluşlarından birisi olan İZMİR BAL-GÖÇ’Ü geleceğe taşımak için bize verdiğiniz sorumluluğun farkında olarak güveninize laik olmaya çalışacağız.

Tüm üyelerimizi, BAL-GÖÇ’Ü geliştirmeye ve geleceğe taşımaya yönelik faaliyetlerde aktif olarak yer almaya davet ediyorum.

Sevgi ve saygılarımla,

15 Şubat 2023
Abdurrahim NURSOY
Genel Başkan

İzmir BAL-GÖÇ SOSYAL MEDYA