Haberler

Derneğimizin Geleneksel 9. BALKAN ŞENLİĞİ dört yıl aradan sonra 11 Eylül 2022 Pazar günü Sarnıç Piknik Alanında gerçekleştirildi.


​Şenlik İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından organize edildi. Derneğin kendi imkanlarıyla ve yaklaşık 10.000 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen etkinlikte göçmen camiası birlik ve beraberlik örneği sergiledi.

Şenliğe İzmir Vali Yardımcısı Hulusi DOĞAN, CHP Bursa Milletvekili Prof. Dr. Yüksel ÖZKAN, CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay SINDIR, Bulgaristan Hak ve Özgürlükler Hareketi Kırcaali Milletvekilleri Bayram BAYRAM ve Pavlin KRISTEV, Hak ve Özgürlükler Hareketi Hasköy Milletvekili Sezgin MEHMED ve Mineralni Belediye Başkanı Mümin İSKENDER, Hak ve Özgürlükler Hareketi Kırcaali Milletvekili adayı Ferhat FERHAT, İyi Parti İzmir İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar, Gelecek Partisi İzmir İl Başkanı Onur SİVASLI ve yönetimi, Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Başkan Yardımcıları Görkem Duman, Yasin ERGÜL ve Özkan TİCE, Memleket Partisi İzmir İl Yöneticisi Beyhan MUTLU, Gaziemir Belediye Başkanı Halil ARDA, Menderes Belediye Başkanı Vekili Erkan ÖZKAN, Buca Belediye Başkanı Yardımcısı Barış ÖZREÇBER, Gaziemir Belediye Başkanı Yardımcıları Av. İzel ZENGİNOBUZ DERİNSU ve Necatı KIRMAZ, Dünya ve Olimpiyat şampiyonu Naim SÜLEYMANOĞLU‘NUN kardeşi Muharrem SÜLEYMANOĞLU, Adalet ve Kalkınma Partisi Gaziemir Belediyesi Meclis Üyesi Nuray ÖZTÜRK, Adalet ve Kalkınma Partisi Buca Belediyesi Meclis Üyesi Hüseyin PAŞAOĞLU, Cumhuriyet Halk Partisi Menderes Belediyesi Meclis Üyesi Halil ŞEN, İyi Parti Gaziemir İlçe Başkanı Sedat DAĞ ve yönetimi, CHP Gaziemir İlçe Başkanı Kasım ÖZKAN ve yönetimi, İyi Parti Menderes İlçe Başkanı Özdemir MAKAS ve yönetimi, Memleket Partisi Menderes İlçe Başkanı Abdurrahman ERGENAY ve yönetimi, Cumhuriyet Halk Partisi Menderes İlçe Başkanı Sezen ŞEN ve yönetimi, Adalet ve Kalkınma Partisi Gaziemir İlçe yönetimi, Milliyetçi Hareket Partisi Gaziemir İlçe yönetimi, CHP Gaziemir İlçe Kadın Kolları Başkanı Neriman BALCI TÜRKERİ ve yönetimi, Hak ve Özgürlükler Hareketi Ege Temsilcisi İsmail VATANSEVER, Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Genel Başkanı Sabri MUTLU, İstanbul Kartal Balkanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Olcay ÖZGÖN, bir önceki dönem BGF Genel Başkanı Doç. Dr. Kader ÖZLEM, daha önce derneğimiz genel başkanlığını yapmış Fahriye ERSOY ve Hamdi KANLIOĞLU, İzmir Bal-Göç Genel Başkanımız Abdurrahim NURSOY, merkez yönetim kurulu üyeleri Hatice KÖROĞLU, Nurdane ESEN, Gülizar DAĞLAR, Feyime MUTLU, Av. Semra EKİCİ, Metin EMİNOĞLU, Sabri ATASOY, Nejdet ÇALIŞKAN, Yakup SERBEST, Bornova Bal-Göç Şube Başkanı Nihat YAĞBASAN, Görece Bal-Göç Şube Başkanı Kasım ALENBEY, Menderes Bal-Göç Şube Başkanı Gürkan ALTINTAŞ, Gaziemir-Sarnıç Bal-Göç Şube Başkanı Hazel ÖZTÜRK IŞIK, Buca Bal-Göç Şube Başkanı Gülizar Akın, Aliağa Bal-Göç Şube Başkanı Rukiye GÜNEŞ ve yönetimleri, Gaziemir Hürriyet Mahallesi Muhtarı Hayrettin HAMZAOĞLU ve İzmir’de faaliyet gösteren Balkan dernekleri başkan ve yöneticileri, kardeş dernek yönetimleri ve üyelerimiz katıldı.

Açılış konuşmasını yapan İZMİR BAL-GÖÇ Genel Başkanı Abdurrahim NURSOY herkese katılımları için teşekkür ederek başladığı konuşmasını;

‘’Bilindiği üzere Türk tarihindeki Şenlikler Orta Asya’dan başlayarak, Anadolu’ya, Balkanlara ve bütün Türk Dünyasına yayılmıştır. Bölgeye ve yöreye göre, “Yayla şenlikleri, Panayır“ gibi isimleri değişse de amaç aynıdır. Bizlerin geldiği bölgede bu tarz etkinliklere “Panayır” denir.

Şüphesiz bu şenliklerin zihnimizde ve gönlümüzde çok anlamlı ve değerli yeri vardır. Bu gibi etkinlikler insanımızın, ailecek, eş, dost, akraba, tanıdık, tanımadık herkesin bir araya geldiği, birlik beraberliğin, kardeşliğin, dostlukların pekiştiği ve dayanışma ruhunu zirveye taşıyan sosyal bayramlardır.

İşte bu günde sizlerin ve değerli sanatçı dostlarımızın da katılımı ile böylesi bir Bayramı icra etmiş oluyoruz, İzmir Bal-Göç olarak bu şenliğimizin 9.’ sunu düzenliyoruz.

İlk şenliğimizden bugüne kadar aynı coşku ve ruhla bir araya geldiğimizi görüyorum. Bu bizlerin kültürüne, geçmişine verdiği önem ve değer kadar, üyesi olduğu derneğine olan ciddiyetini de göstermektedir.

Bilindiği üzere 2 gün önce 9 Eylül’de Ege’nin incisi güzel İzmir’imizin düşman işgalinden kurtuluşunun 100. Yılını coşku ile kutladık. Bu vesile ile en başta değerli hemşerimiz Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Atatürk olmak üzere, silah arkadaşlarını, bize bu ülkeyi ve İzmir’i tekrar armağan edenlere saygı ve minnetle anıyoruz.

Bir tarih ve medeniyet şehri olan İzmir’in sonsuza dek özgür bir şehir olarak kalmasını temenni ediyorum.

İzmir 9 Eylül 1922 den itibaren Cumhuriyet ile birlikte yeniden inşa edilmiştir. İzmir’deki Türk halkının yanı sıra, Anadolu ve Balkanlar’da çok sayıda Türk ve Müslüman (Evladı Fatiha’n) göç yolu ile kentimize gelmiştir.

Balkan Coğrafyasından gelen insanımız İzmir’e büyük bir değer ve renk katmıştır.

Bu sebeple güzel İzmir’imizin Cumhuriyetimizin ve Ülkemizin göz bebeği olduğu kadar aynı zamanın nüfus itibari ile bir Balkanlı şehri olduğunun da altını çizmek isterim.

28 Ağustos 2022 de Bursa’da yapılan BGF Kongresinde, Federasyonumuzu oluşturan Derneklerimizin Delegasyonunun şahsıma güven duyarak, merkezi Bursa’da bulunan Balkan Türkleri Göçmen ve Mülteci Dernekleri Federasyon Başkanlığına seçtikleri, şahsıma ve yönetimime bu önemli ve ulvi görevi verdikleri için huzurlarınızda bir kez daha teşekkür ederim.

Bilindiği üzere 2 Ekim 2022 Pazar günü komşu ülke Bulgaristan’da Parlamento seçimleri var ve bu seçimler bizleri yakinen ilgilendirmektedir. Bulgaristan’da siyasi istikrarın sağlanması, Bulgaristan ve Avrupa Parlamentosunda güçlü bir temsiliyet, zorunlu göçle başlayan ve hala devam eden sorunlarımızın çözümü için, ülkemiz çevresinde ve Balkanlarda uydu ve taşeron devletlerin olmasını istemiyorsak oy kullanma hakkına sahip olan herkesin, ülkemizin muhtelif şehirlerinde kurulacak seçim sandıklarına gidip oyunu kullanarak geçmişine ve geleceğine sahip çıkması gerekir.

Benim bu çağrım sadece İzmir ve Türkiye’de yaşayan hemşerilerime değil , Bulgaristan ve Bulgaristan dışında yaşayan tüm Bulgaristan vatandaşlarınadır.

Beni dinleme sabrınıza ve katılımlarınızdan dolayı tekrar hepinize teşekkür eder yönetim kurulum adına en derin sevgi ve saygılarımı sunar iyi eğlenceler dilerim. ’’ dedi.

Protokol konuşmalarında en çok vurgulanan konu şenliğin teması olan birlik ve beraberlik oldu. Tek yürek, tek bilek olmanın önemine dikkat çekildi.

Saat 14.00’da ÜÇETEK Halk Dansları Topluluğu’nun zeybek gösterisiyle ile başlayan eğlence gerek sahne performansı gerekse sesi ile Balkanların sevilen sanatçısı Gamze MATRACI konseri ve BALKAN TEAM grubuyla devam etti.

Saat 18:30 'da ise Bulgaristan'dan gelen Klarnetçi Musi Hakkı katılımcıları coşturdu ve eğlenceyi doruğa çıkardı.

​ Şenliğin gerçekleşmesine destek Gaziemir ve Menderes Belediyesine ve çalışanlarına, stand açan katılımcılara, görev alan herkese, katılım sağlayan üyelerimiz ve tüm vatandaşlarımıza çok teşekkür ederiz.

 

 

İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği

11 Eylül 2022,Sarnıç-Gaziemir

Genel Başkanın Mesajı


1985 yılında kamu yararına çalışan bir dernek olarak kurulan İZMİR BALKAN GÖÇMENLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (İZMİR BAL-GÖÇ) 38 yıllık bir geçmişe sahiptir. Dernek kurucularımızdan hayatta olmayanları minnetle anarken hala hayatta olanlara Allah’tan uzun ömürler diliyorum. Derneğimizin kuruluşunda yer alan, derneğin gelişmesine katkıda bulunan, bugünlere gelmesinde rol oynayan tüm Genel Başkanlarına, Yönetim Kurullarına ve üyelerimize minnetimizi bir kez daha ifade ediyor, derin şükranlarımızı sunuyorum.

İZMİR BAL-GÖÇ üyelerinin hepsi, aramızdaki en büyük göçmenin Mustafa Kemal ATATÜRK olduğunun bilincindeler. Hepimiz biliyoruz ki, büyük, ulu Balkan göçmeni, bugün içinde yaşadığımız en büyük eseri Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuştur. Vatansız kalmanın ne olduğunu bilen bizler, bir göçmen olarak ulu önder ATATÜRK’ÜN Anadolu’ya gelerek Milli Mücadele’yi başlattığını ve düşmanın dört bir tarafını sardığı Türk yurdu Anadolu’ya sahip çıktığını, Türklüğün vatanı ve Balkan Türklüğünün umudu olan anavatan Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuş olduğunu biliyoruz, O’nu kalbimizde yaşatıyoruz.

Misyonumuz çerçevesinde İZMİR BAL-GÖÇ, Balkanlardan anavatana göç etmiş ve Balkanlarda yaşamaya devam eden Türklerin ve Müslüman toplulukların birlik, beraberlik içinde yaşam standartlarının yükselmesi için çalışmaya, onların ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda karşılaştıkları sorunlara çözümler üretmeye, Balkanlarda ata mirasına sahip çıkarak gelenek ve göreneklerin sürdürülmesi için faaliyet göstermeye devam edecektir.

BAL-GÖÇ olarak düzenleyeceğimiz çeşitli etkinliklerle yerel ve ulusal düzeyde toplumun sorunlarına yönelik çözümler üretmeye ve toplumsal gelişmeye katkı sağlamaya devam edeceğiz. İZMİR BAL-GÖÇ’ün yeni Yönetim Kurulu kadrosuyla beraber Derneğimizin Balkanlarla bağlarını kuvvetlendireceğiz. Türkiye içerisinde kamu kurumları ve sivil toplum örgütleriyle işbirliği alanlarını tespit edip ortak çalışmaları arttıracağız. Gençlerin ve kadınların BAL-GÖÇ’ de faaliyet alanlarını genişleteceğiz, etkin rol almaları için çalışacağız. Yeni projelerle BAL-GÖÇ, İzmir merkezli Balkanlara yönelik faaliyetlerde aktif olarak yer alacaktır. Gençlerin Derneğimizde daha etkin bir şekilde yer almasını sağlayarak topluma yararlı, Balkanları ve Anadolu’yu iyi tanıyan, bilgili, iyi bir vatandaş ve BAL-Göç’lü olarak yetişmelerine katkıda bulunacağız. Önceki dönemde Derneğimizin elde ettiği kazanımlara sahip çıkacağız ve onları geliştireceğiz.

Derneğimizdeki kurumsallaşma çalışmalarını hızlandıracağız. Üyelik kayıtları ile üyeler arası iletişim ve işbirliğinin kuvvetlenmesi için önemli adımlar atacağız. Sosyal tesisin inşaatı için gerekli girişimlerde bulunacağız. Bütün üyelerimizin aileleri ve çocukları ile birlikte yararlanacağı sosyal tesisimizin inşaatını başlatacağız. Bu konuda üyelerimize katkıda bulunmalarının önem taşıdığını hatırlatmak isterim. Bugün her şeyden önce partiler üstü, BAL-GÖÇ kimliğini öne çıkarmış, “ben her şeyden önce bir BAL-Göç’lüyüm bilinci ile hareket eden ve birlik beraberlik içinde İzmir’de yaşayan bir BAL-GÖÇ topluluğunun oluşturulmasına ihtiyaç vardır. Derneğimiz bu konuda gereken çalışmaları icra edecektir.

29 Ocak 2023 tarihinde gerçekleşen 17.Genel Kurulumuzda üyelerimizin şahsıma yüklediği bu onurlu görev  için teşekkür ediyorum.  Tüm üyelerimizi kucaklıyor, desteklerini bekliyoruz. İzmir’in en büyük sivil toplum kuruluşlarından birisi olan İZMİR BAL-GÖÇ’Ü geleceğe taşımak için bize verdiğiniz sorumluluğun farkında olarak güveninize laik olmaya çalışacağız.

Tüm üyelerimizi, BAL-GÖÇ’Ü geliştirmeye ve geleceğe taşımaya yönelik faaliyetlerde aktif olarak yer almaya davet ediyorum.

Sevgi ve saygılarımla,

15 Şubat 2023
Abdurrahim NURSOY
Genel Başkan

İzmir BAL-GÖÇ SOSYAL MEDYA