Haberler

18 Mart Çanakkale Zaferinin 108. Yılında Şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyoruz


İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği olarak 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü çerçevesinde yönetim yurulumuzun, Şehit ailelerimizin, Belene Gazilerimiz, Menderes siyasi parti yönetimlerinin ve Bal-Göç’lü üyelerin katılımıyla Görece Şehitliğinde İstiklal Marşı, Saygı Duruşu, Dua ve lokma dökümü içeren etkinliğimizi 18 Mart 2023 Cumartesi günü gerçekleştirdik.
Genel Başkanımız Abdurahhim Nursoy yaptığı konuşmasında;
’’Bugün, Türk savaş tarihine altın harflerle yazılan Çanakkale Zaferi’nin 108.yıldönümünü kutlamanın ve mukaddes vatanımız için canlarını çekinmeden feda eden aziz şehitlerimizin Şehitler Günü’nü idrak etmenin büyük onurunu yaşamaktayız. Türk milletinin elde ettiği bu zafer, sadece kazanılmış bir savaş olarak görülmemeli, etkileri ve sonuçları itibariyle neler götürüp-getirdiğine iyi bakılmalıdır.
Bilinmelidir ki! Bu zafer kolay elde edilmemiş, Türk milletinin Anadolu’daki varlığının devamı bu savaşın kazanılması ile mümkün olmuştur”.
Anma töreni Menderes Müftülüğünde görev yapan Yüksel Elma hocamızın Çanakkale şehitleri ve tüm şehitlerimizin ruhu için duaları, katılımcıların şehitlerimizin mezarlarına kırmızı karanfiller bırakması ve hayırlarına dağıtılan lokma ile sona erdi.
İzmir Bal-Göç yönetim kurulunun bu anlamlı organizasyonu için teşekkür eden şehit aileleri acılarında yalnız olmadıklarını, bu etkinlikten duydukları memnuniyeti dile getirdi.
Anma etkinliğimize katılım sağlayan Cumhuriyet Halk Partisi Menderes İlçe Başkanı Sezen Şen ve yönetimine, Adalet ve Kalkınma Partisi Menderes İlçe Başkanı Süleyman Akça ve yönetimine, İyi Parti Menderes İlçe Başkanı Özdemir Makas ve yönetimine, Demokrasi ve Atılım Partisi Menderes İlçe Başkanı Gülhan Akyol Yönetimine, Menderes Belediyesi Adalet ve Kalkınma Partisi Meclis Üyesi Halis Macit, daha önce derneğimiz genel başkanlığını yapmış Fahriye Ersoy’a, Genel Başkanımız Abdurahhim Nursoy, merkez yönetim kurulu üyelerimizden Gülizar Dağlar, Hatice Köroğlu, Nurdane Esen, Semra Ekimci, Sabri Atasoy, Onur Çamdereli , Ayşe Yılmaz, Feyime Mutlu, Ümit Şentürk, Ercan Kırık, Gaziemir Sarnıç Bal-Göç Şube Başkanı Hazel Öztürk Işık, Görece Bal-Göç Şube Başkanı Metin Eminoğlu, Menderes Bal-Göç Şube Başkanı Gürkan Altıntaş, Bornova Bal-Göç Şube Başkanı Nihat Yağbasan, HÖH Haskova Milletvekili AdayI Mümin Sali, HÖH Ege Bölge Temsilcisi İsmail Vatansever, HÖH İzmir İl ve ilçe Temsilcileri Allah kabul etsin duaları için Yüksel Elma'ya ve tüm katılımcılara teşekkür ediyoruz
.

Genel Başkanın Mesajı


1985 yılında kamu yararına çalışan bir dernek olarak kurulan İZMİR BALKAN GÖÇMENLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (İZMİR BAL-GÖÇ) 38 yıllık bir geçmişe sahiptir. Dernek kurucularımızdan hayatta olmayanları minnetle anarken hala hayatta olanlara Allah’tan uzun ömürler diliyorum. Derneğimizin kuruluşunda yer alan, derneğin gelişmesine katkıda bulunan, bugünlere gelmesinde rol oynayan tüm Genel Başkanlarına, Yönetim Kurullarına ve üyelerimize minnetimizi bir kez daha ifade ediyor, derin şükranlarımızı sunuyorum.

İZMİR BAL-GÖÇ üyelerinin hepsi, aramızdaki en büyük göçmenin Mustafa Kemal ATATÜRK olduğunun bilincindeler. Hepimiz biliyoruz ki, büyük, ulu Balkan göçmeni, bugün içinde yaşadığımız en büyük eseri Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuştur. Vatansız kalmanın ne olduğunu bilen bizler, bir göçmen olarak ulu önder ATATÜRK’ÜN Anadolu’ya gelerek Milli Mücadele’yi başlattığını ve düşmanın dört bir tarafını sardığı Türk yurdu Anadolu’ya sahip çıktığını, Türklüğün vatanı ve Balkan Türklüğünün umudu olan anavatan Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuş olduğunu biliyoruz, O’nu kalbimizde yaşatıyoruz.

Misyonumuz çerçevesinde İZMİR BAL-GÖÇ, Balkanlardan anavatana göç etmiş ve Balkanlarda yaşamaya devam eden Türklerin ve Müslüman toplulukların birlik, beraberlik içinde yaşam standartlarının yükselmesi için çalışmaya, onların ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda karşılaştıkları sorunlara çözümler üretmeye, Balkanlarda ata mirasına sahip çıkarak gelenek ve göreneklerin sürdürülmesi için faaliyet göstermeye devam edecektir.

BAL-GÖÇ olarak düzenleyeceğimiz çeşitli etkinliklerle yerel ve ulusal düzeyde toplumun sorunlarına yönelik çözümler üretmeye ve toplumsal gelişmeye katkı sağlamaya devam edeceğiz. İZMİR BAL-GÖÇ’ün yeni Yönetim Kurulu kadrosuyla beraber Derneğimizin Balkanlarla bağlarını kuvvetlendireceğiz. Türkiye içerisinde kamu kurumları ve sivil toplum örgütleriyle işbirliği alanlarını tespit edip ortak çalışmaları arttıracağız. Gençlerin ve kadınların BAL-GÖÇ’ de faaliyet alanlarını genişleteceğiz, etkin rol almaları için çalışacağız. Yeni projelerle BAL-GÖÇ, İzmir merkezli Balkanlara yönelik faaliyetlerde aktif olarak yer alacaktır. Gençlerin Derneğimizde daha etkin bir şekilde yer almasını sağlayarak topluma yararlı, Balkanları ve Anadolu’yu iyi tanıyan, bilgili, iyi bir vatandaş ve BAL-Göç’lü olarak yetişmelerine katkıda bulunacağız. Önceki dönemde Derneğimizin elde ettiği kazanımlara sahip çıkacağız ve onları geliştireceğiz.

Derneğimizdeki kurumsallaşma çalışmalarını hızlandıracağız. Üyelik kayıtları ile üyeler arası iletişim ve işbirliğinin kuvvetlenmesi için önemli adımlar atacağız. Sosyal tesisin inşaatı için gerekli girişimlerde bulunacağız. Bütün üyelerimizin aileleri ve çocukları ile birlikte yararlanacağı sosyal tesisimizin inşaatını başlatacağız. Bu konuda üyelerimize katkıda bulunmalarının önem taşıdığını hatırlatmak isterim. Bugün her şeyden önce partiler üstü, BAL-GÖÇ kimliğini öne çıkarmış, “ben her şeyden önce bir BAL-Göç’lüyüm bilinci ile hareket eden ve birlik beraberlik içinde İzmir’de yaşayan bir BAL-GÖÇ topluluğunun oluşturulmasına ihtiyaç vardır. Derneğimiz bu konuda gereken çalışmaları icra edecektir.

29 Ocak 2023 tarihinde gerçekleşen 17.Genel Kurulumuzda üyelerimizin şahsıma yüklediği bu onurlu görev  için teşekkür ediyorum.  Tüm üyelerimizi kucaklıyor, desteklerini bekliyoruz. İzmir’in en büyük sivil toplum kuruluşlarından birisi olan İZMİR BAL-GÖÇ’Ü geleceğe taşımak için bize verdiğiniz sorumluluğun farkında olarak güveninize laik olmaya çalışacağız.

Tüm üyelerimizi, BAL-GÖÇ’Ü geliştirmeye ve geleceğe taşımaya yönelik faaliyetlerde aktif olarak yer almaya davet ediyorum.

Sevgi ve saygılarımla,

15 Şubat 2023
Abdurrahim NURSOY
Genel Başkan

İzmir BAL-GÖÇ SOSYAL MEDYA