Haberler

İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği (İzmir Bal-Göç Genel Merkez) Kurucu Başkanımız Sabit Tuna’yı vefatının 27. yılında kabri başında andık.


İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği (İzmir Bal-Göç Genel Merkez) Kurucu Başkanımız Sabit Tuna’yı vefatının 27. yılında kabri başında andık.

Balçova Yeni Mezarlığındaki anma törenine İzmir Bal-Göç Genel Başkanımız Abdurrahim Nursoy,  merhum Kurucu Genel Başkanımız Sabit Tuna’nın oğlu Cemal Tuna, merkez yönetim kurulu üyeleri Sabri Atasoy, Hüseyin Paşaoğlu ,Nejdet Çalışkan,Onur Can Çamdereli, Ümit Şentürk, Bal-Göç Bornova Şube Başkanı  Nihat Yağbasan,Bal-Göç Görece Şube Başkanı Metin Eminoğlu, Bal-Göç Sarnıç Şube Başkanı Hazel Öztürk Işık yönetim kurulu üyelesi Samet Vatansever ve üyelerimiz katıldı.
İzmir Bal-Göç Ailesi olarak merhum ilk Genel Başkanımız Sabit Tuna’ya Allahtan rahmet diliyoruz, mekânı cennet ruhu şad olsun inşallah.

Sabit Tuna Kimdir?

Merhum Genel Başkanımız Sabit Tuna Bulgaristan’ın Şumnu ‘da 17 Ocak 1929 yılında dünyaya geldi. Şumnu Nüvvab Mektebi’nden mezun oldu.

Sabit Tuna’nın babası Nazif Bey ve annesi Zülbiye Hanımdır. Ailede okumuş kimseler çıktığı için Nazif Bey Hafızoğlu soyadını almıştır.Sabit ailenin tek evladıdır.

Sabit Tuna erken yaşta Saime Hanım ile evlenir.

Baba oğul 1951 göçü ile Anavatana gelir, Çanakkale’nin Bayramiç ilçesine yerleşirler.

Askerlik çağına gelince Nüvap Mektebi’nden mezun olduğu için yedek subay olarak görevini yapar.

Askerlik görevinin tamamladıktan sonra terhis olmayıp askerliğe intisap eder. Çeşitli karargâh ve kurumlarda askerlik şube başkanlığı, kolordu, ordu ve Kara Kuvvetlerinde görev yapan Sabit Tuna 1979 Türk Silahlı Kuvvetleri’nden Personel Albay olarak emekli olur.

Atatürk sevgisi ile büyüyen, Türklüğü ile iftihar eden, sadece iyilik etmek ve olumlu çalışmak isteyen, Türk Silahlı Kuvvetlerinden 31 yıl hizmet verdikten sonra 1984-85 yıllarında Bulgaristan’daki karanlık soykırım günlerinde boş duramayacağını, bir kısım dava arkadaşlarıyla bir araya gelerek 15 Şubat 1985 yılında kısa adı BAL-GÖÇ olan ve Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği’ ni kuran Sabit Tuna, BAL-GÖÇ Genel Başkanı ve  BGF Genel Başkan Yardımcısı olarak yaşamını bir dava adamı olarak Balkan Türklerinin varlık mücadelesine adamıştır.

Sabit Tuna biri kız Cazibe, ikisi oğlan Cevat ve Cemal isimli üç çocuk babasıdır’’.

24 Temmuz 1996 yılı hakkın rahmetine kavuşan Sabit Tuna dava arkadaşlarının ve sevdiklerinin katıldığı bir törenle İzmir Balçova Mezarlığı’ nda toprağa verilir.

Kurucu Genel Başkanımız Sabit Tuna'yı unutmadık ve unutturmayacağız.

 

24 Temmuz 2023,Pazartesi
Balçova Mezarlığı, İzmir

İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği

Genel Başkanın Mesajı


1985 yılında kamu yararına çalışan bir dernek olarak kurulan İZMİR BALKAN GÖÇMENLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (İZMİR BAL-GÖÇ) 38 yıllık bir geçmişe sahiptir. Dernek kurucularımızdan hayatta olmayanları minnetle anarken hala hayatta olanlara Allah’tan uzun ömürler diliyorum. Derneğimizin kuruluşunda yer alan, derneğin gelişmesine katkıda bulunan, bugünlere gelmesinde rol oynayan tüm Genel Başkanlarına, Yönetim Kurullarına ve üyelerimize minnetimizi bir kez daha ifade ediyor, derin şükranlarımızı sunuyorum.

İZMİR BAL-GÖÇ üyelerinin hepsi, aramızdaki en büyük göçmenin Mustafa Kemal ATATÜRK olduğunun bilincindeler. Hepimiz biliyoruz ki, büyük, ulu Balkan göçmeni, bugün içinde yaşadığımız en büyük eseri Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuştur. Vatansız kalmanın ne olduğunu bilen bizler, bir göçmen olarak ulu önder ATATÜRK’ÜN Anadolu’ya gelerek Milli Mücadele’yi başlattığını ve düşmanın dört bir tarafını sardığı Türk yurdu Anadolu’ya sahip çıktığını, Türklüğün vatanı ve Balkan Türklüğünün umudu olan anavatan Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuş olduğunu biliyoruz, O’nu kalbimizde yaşatıyoruz.

Misyonumuz çerçevesinde İZMİR BAL-GÖÇ, Balkanlardan anavatana göç etmiş ve Balkanlarda yaşamaya devam eden Türklerin ve Müslüman toplulukların birlik, beraberlik içinde yaşam standartlarının yükselmesi için çalışmaya, onların ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda karşılaştıkları sorunlara çözümler üretmeye, Balkanlarda ata mirasına sahip çıkarak gelenek ve göreneklerin sürdürülmesi için faaliyet göstermeye devam edecektir.

BAL-GÖÇ olarak düzenleyeceğimiz çeşitli etkinliklerle yerel ve ulusal düzeyde toplumun sorunlarına yönelik çözümler üretmeye ve toplumsal gelişmeye katkı sağlamaya devam edeceğiz. İZMİR BAL-GÖÇ’ün yeni Yönetim Kurulu kadrosuyla beraber Derneğimizin Balkanlarla bağlarını kuvvetlendireceğiz. Türkiye içerisinde kamu kurumları ve sivil toplum örgütleriyle işbirliği alanlarını tespit edip ortak çalışmaları arttıracağız. Gençlerin ve kadınların BAL-GÖÇ’ de faaliyet alanlarını genişleteceğiz, etkin rol almaları için çalışacağız. Yeni projelerle BAL-GÖÇ, İzmir merkezli Balkanlara yönelik faaliyetlerde aktif olarak yer alacaktır. Gençlerin Derneğimizde daha etkin bir şekilde yer almasını sağlayarak topluma yararlı, Balkanları ve Anadolu’yu iyi tanıyan, bilgili, iyi bir vatandaş ve BAL-Göç’lü olarak yetişmelerine katkıda bulunacağız. Önceki dönemde Derneğimizin elde ettiği kazanımlara sahip çıkacağız ve onları geliştireceğiz.

Derneğimizdeki kurumsallaşma çalışmalarını hızlandıracağız. Üyelik kayıtları ile üyeler arası iletişim ve işbirliğinin kuvvetlenmesi için önemli adımlar atacağız. Sosyal tesisin inşaatı için gerekli girişimlerde bulunacağız. Bütün üyelerimizin aileleri ve çocukları ile birlikte yararlanacağı sosyal tesisimizin inşaatını başlatacağız. Bu konuda üyelerimize katkıda bulunmalarının önem taşıdığını hatırlatmak isterim. Bugün her şeyden önce partiler üstü, BAL-GÖÇ kimliğini öne çıkarmış, “ben her şeyden önce bir BAL-Göç’lüyüm bilinci ile hareket eden ve birlik beraberlik içinde İzmir’de yaşayan bir BAL-GÖÇ topluluğunun oluşturulmasına ihtiyaç vardır. Derneğimiz bu konuda gereken çalışmaları icra edecektir.

29 Ocak 2023 tarihinde gerçekleşen 17.Genel Kurulumuzda üyelerimizin şahsıma yüklediği bu onurlu görev  için teşekkür ediyorum.  Tüm üyelerimizi kucaklıyor, desteklerini bekliyoruz. İzmir’in en büyük sivil toplum kuruluşlarından birisi olan İZMİR BAL-GÖÇ’Ü geleceğe taşımak için bize verdiğiniz sorumluluğun farkında olarak güveninize laik olmaya çalışacağız.

Tüm üyelerimizi, BAL-GÖÇ’Ü geliştirmeye ve geleceğe taşımaya yönelik faaliyetlerde aktif olarak yer almaya davet ediyorum.

Sevgi ve saygılarımla,

15 Şubat 2023
Abdurrahim NURSOY
Genel Başkan

İzmir BAL-GÖÇ SOSYAL MEDYA