Haberler

Bulgaristan Türklerinin ve Türk Dünyası Milli Kahramanı Gazi Nuri Turgut Adalı’yı rahmetle, şükranla ve dualarla andık


 Bulgaristan Türklerinin ve Türk Dünyası Milli Kahramanı Gazi Nuri Turgut Adalı’yı rahmetle, şükranla ve dualarla andık

İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği (İzmir Bal-Göç) Nuri Turgut Adalı'yı vefatının 19. yıl dönümünde onun temsil ettiği değerleri anmak, bu değerlerin takipçisi ve destekçisi olduğumuzu belirtmek için adını taşıyan Buca Çamlıkule Mah.220/49 Sok. NO:28 Sokaktaki parkta bir tören düzenledik.

Anma programı saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı.

Törene Belene gazilerimiz Sabri İskender ve Selahattin Aziz Atasoy , Buca Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Turan Yazgan,Uluslararası Kuzey Makedonya Dernekleri Fedarasyonu Başkanı Hasan Gani, Bal-Göç eski genel Başkanı Fahriye Ersoy,Adalet ve Kalkınma Partisi Gaziemir Belediyesi Meclis Üyesi Nuray Öztürk, Adalet ve Kalkınma Partisi Buca Belediyesi Meclis Üyesi Hüseyin Paşaoğlu, İzmir Bal-Göç Genel Başkanımız Abdurrahim Nursoy, Genel merkez yönetim kurulu üyeleri, Görece Bal-Göç Şube Başkanı,Metin Eminoğlu, Bornova Bal-Göç Şube Başkanı Nihat Yağbasan, Gaziemir-Sarnıç Bal-Göç Şube Başkanı Hazel Öztürk Işık ve Başkan Yardımcısı Necmi Mutlu , Buca Bal-Göç Şube Başkanı Fatmagül Kahraman ve yönetimi ve üyelerimiz katıldı.

İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanımız Abdurrahim Nursoy yaptığı konuşmasında:

"Yanan bir ışıktı,söndü
Tükenen bir mum misali
Vatan ve milleti uğruna savaşta
Yoktu memlekette emsali.

Acı ve boralı yıllarda savaştı,
En sonunda emeline ulaştı.
Bilmeyiz şimdi rahat mıdır uykusunda,
Dileriz,güller açsın ebedi yuvasında..."

Çok değerli İzmir Bal - Göçlüler, değerli katılımcılar,bugün burada hayatını Bulgaristan'da yaşayan Türklerin özgürlük mücadelesine adayan, bu yüzden baskı, zulüm ve sürgüne maruz kalan büyük bir Türk kahramanı, ömrünü eşitlik ve özgürlüğe adamış, Bulgaristan Türkleri’nin milli ve manevi yolunu aydınlatan, komünist sistemin uyguladığı asimilasyon sürecinin söndüremediği bir meşale olarak görülen Nuri Turgut Adalı'yı anmak için  toplanmış bulunuyoruz.

Nuri Turgut Adalı abimiz ömrünün 23 yılını Eski Zağra Hapishanesi, Belene Ölüm Kampı ve Montana ilinin Skomle Köyü'nde sürgünde geçirdi, sıkıntılar çekerek dini ve kültürel kimliğimizi yaşama ve yaşatma mücadelesi verdi.
Hayatının seyri Bulgaristan Türkleri'nin 20. yüzyıldaki hali gibi olan Nuri Turgut Adalı cezaevlerinde en uzun süre kalan kişi olarak Bulgaristan tarihine geçmiştir.

Bulgaristan Türklerinin milli ve manevi değerleri  için  örnek  bir mücadele veren Nuri Turgut Adalı Abimizi vefatının 19.yılında anarken, yokluğunu  yüreğimizde hissediyoruz. O, hepimizin bildiği gibi rahat bir hayatı seçmek yerine Türk azınlığın insanca bir yaşama kavuşması için mücadele yolunu seçti ve davasından hiç vazgeçmedi.
O, "mücadele" kavramının bedene bürünmüş haliydi. Bulgaristan Türklerinin haklı mücadelesinin efsaneleşmiş kahramanıydı. Tüm dava adamları gibi tutsak yaşadı ama özgür öldü. Zorbalığa, zulme sessiz kalmadı. İsim değiştirme kampanyasına kadar bütün bu süreçte Nuri Turgut Adalı Abimiz her zaman vardı. Bu süreç sonuçlanmadı çünkü Nuri Abi gibi kahramanlarımız vardı ve bizlerin, Türklerin ve Müslümanların milli ve manevi boyutlarda lideriydi. Bizler her zaman onu kalbimizde, gönlümüzde yaşatacağız. O kalbimizde yaşadıkça Bulgaristan’da yüz binlerce Türk de yaşayacak.

Hayatını Türklüğün özgürlüğü için vermiş insanları anmak ve yaptıklarını kuşaktan kuşağa aktarmak ahde vefadır. Bizlere düşen, bu büyük kahramanın temsil ettiği değerleri anmak; bu değerlerin takipçisi ve destekçisi olduğumuzu belirtmektir.

Nuri Turgut Adalı Ağabeyimiz
”Söndürülemeyen Meşale”  sadece  Bulgaristan’ın değil, Avrupa’nın örnek bir insan hakları savunucusudur.

O bizim için, gençlerimiz için bir meşaledir. Biz İzmir Bal-Göç olarak, onun ışığında yola devam ediyoruz, edeceğiz.

Bulgaristan Türkleri'nin Nelson Mandela'sı olarak anılan Nuri Turgut Adalı, tüm baskı ve zulme karşı davasından asla vazgeçmedi. Nuri Turgut Adalı’yı aramızdan ayrılışının 19. yıldönümünde anarken, Hakkın rahmetine eren Belene mağdurlarına Allah’tan rahmet diliyor, hayatta olan Belene Gazilerine şükranlarımı sunuyorum.

"Sevgili Nuri Abi,
Bırakıp gittin bizi
Seni unuttuk sanma
Zaman alışmayı öğretir belki; ama
Unutmayı asla!’’

Milli Kahramanımız Gazi Nuri Turgut Adalı'yı unutmadık ve unutturmayacağız." dedi.
Anma töreni Sayın Yüksel Elma hocamızın tüm şehitlerimizin ruhu için duaları ve çiçek konulmasıyla ile sona erdi.

Anna etkinliğine emeği geçen herkese, Buca Belediyesi çalışanlarına ve tüm katılımcılara çok teşekkür ederiz.

05 Ağustos 2023 , Nuri Turgut Adalı Parkı-Buca

İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği

Genel Başkanın Mesajı


1985 yılında kamu yararına çalışan bir dernek olarak kurulan İZMİR BALKAN GÖÇMENLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (İZMİR BAL-GÖÇ) 38 yıllık bir geçmişe sahiptir. Dernek kurucularımızdan hayatta olmayanları minnetle anarken hala hayatta olanlara Allah’tan uzun ömürler diliyorum. Derneğimizin kuruluşunda yer alan, derneğin gelişmesine katkıda bulunan, bugünlere gelmesinde rol oynayan tüm Genel Başkanlarına, Yönetim Kurullarına ve üyelerimize minnetimizi bir kez daha ifade ediyor, derin şükranlarımızı sunuyorum.

İZMİR BAL-GÖÇ üyelerinin hepsi, aramızdaki en büyük göçmenin Mustafa Kemal ATATÜRK olduğunun bilincindeler. Hepimiz biliyoruz ki, büyük, ulu Balkan göçmeni, bugün içinde yaşadığımız en büyük eseri Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuştur. Vatansız kalmanın ne olduğunu bilen bizler, bir göçmen olarak ulu önder ATATÜRK’ÜN Anadolu’ya gelerek Milli Mücadele’yi başlattığını ve düşmanın dört bir tarafını sardığı Türk yurdu Anadolu’ya sahip çıktığını, Türklüğün vatanı ve Balkan Türklüğünün umudu olan anavatan Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuş olduğunu biliyoruz, O’nu kalbimizde yaşatıyoruz.

Misyonumuz çerçevesinde İZMİR BAL-GÖÇ, Balkanlardan anavatana göç etmiş ve Balkanlarda yaşamaya devam eden Türklerin ve Müslüman toplulukların birlik, beraberlik içinde yaşam standartlarının yükselmesi için çalışmaya, onların ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda karşılaştıkları sorunlara çözümler üretmeye, Balkanlarda ata mirasına sahip çıkarak gelenek ve göreneklerin sürdürülmesi için faaliyet göstermeye devam edecektir.

BAL-GÖÇ olarak düzenleyeceğimiz çeşitli etkinliklerle yerel ve ulusal düzeyde toplumun sorunlarına yönelik çözümler üretmeye ve toplumsal gelişmeye katkı sağlamaya devam edeceğiz. İZMİR BAL-GÖÇ’ün yeni Yönetim Kurulu kadrosuyla beraber Derneğimizin Balkanlarla bağlarını kuvvetlendireceğiz. Türkiye içerisinde kamu kurumları ve sivil toplum örgütleriyle işbirliği alanlarını tespit edip ortak çalışmaları arttıracağız. Gençlerin ve kadınların BAL-GÖÇ’ de faaliyet alanlarını genişleteceğiz, etkin rol almaları için çalışacağız. Yeni projelerle BAL-GÖÇ, İzmir merkezli Balkanlara yönelik faaliyetlerde aktif olarak yer alacaktır. Gençlerin Derneğimizde daha etkin bir şekilde yer almasını sağlayarak topluma yararlı, Balkanları ve Anadolu’yu iyi tanıyan, bilgili, iyi bir vatandaş ve BAL-Göç’lü olarak yetişmelerine katkıda bulunacağız. Önceki dönemde Derneğimizin elde ettiği kazanımlara sahip çıkacağız ve onları geliştireceğiz.

Derneğimizdeki kurumsallaşma çalışmalarını hızlandıracağız. Üyelik kayıtları ile üyeler arası iletişim ve işbirliğinin kuvvetlenmesi için önemli adımlar atacağız. Sosyal tesisin inşaatı için gerekli girişimlerde bulunacağız. Bütün üyelerimizin aileleri ve çocukları ile birlikte yararlanacağı sosyal tesisimizin inşaatını başlatacağız. Bu konuda üyelerimize katkıda bulunmalarının önem taşıdığını hatırlatmak isterim. Bugün her şeyden önce partiler üstü, BAL-GÖÇ kimliğini öne çıkarmış, “ben her şeyden önce bir BAL-Göç’lüyüm bilinci ile hareket eden ve birlik beraberlik içinde İzmir’de yaşayan bir BAL-GÖÇ topluluğunun oluşturulmasına ihtiyaç vardır. Derneğimiz bu konuda gereken çalışmaları icra edecektir.

29 Ocak 2023 tarihinde gerçekleşen 17.Genel Kurulumuzda üyelerimizin şahsıma yüklediği bu onurlu görev  için teşekkür ediyorum.  Tüm üyelerimizi kucaklıyor, desteklerini bekliyoruz. İzmir’in en büyük sivil toplum kuruluşlarından birisi olan İZMİR BAL-GÖÇ’Ü geleceğe taşımak için bize verdiğiniz sorumluluğun farkında olarak güveninize laik olmaya çalışacağız.

Tüm üyelerimizi, BAL-GÖÇ’Ü geliştirmeye ve geleceğe taşımaya yönelik faaliyetlerde aktif olarak yer almaya davet ediyorum.

Sevgi ve saygılarımla,

15 Şubat 2023
Abdurrahim NURSOY
Genel Başkan

İzmir BAL-GÖÇ SOSYAL MEDYA