Haberler

10. GELENEKSEL BAL-GÖÇ BAHAR ŞENLİĞİ


  İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği(İZMİR BAL-GÖÇ) Geleneksel 10.BALKAN ŞENLİĞİ'Nİ büyük bir coşkuyla 15 Ekim 2023 Pazar günü Sarnıç Piknik Alanında gerçekleştirildi.

Şenlik İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından organize edildi. Derneğin kendi imkanlarıyla ve yaklaşık 20.000 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen etkinlikte göçmen camiası birlik ve beraberlik örneği sergiledi.

Şenliğe İzmir Vali Yardımcısı Hulusi Doğan, İyi Parti İzmir Milletvekili Ümit Özlale, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu, Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ergun Aksoy, Bulgaristan Hak ve Özgürlükler Hareketi Kırcaali Milletvekilleri Bayram Bayram ve Pavlin Krıstev, Milliyetçi Hareket Partisi İzmir İl Başkanı Veysel Şahin ve yönetimi, İyi Parti İzmir İl Başkanı Sinan Bezircilioğlu ve yönetimi, Adalet ve Kalkınma Partisi İzmir İl Başkan Yardımcıları Deniz Doğan ve Ayşe Cankurtaran, Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, Gaziemir Belediye Başkan Yardımcıları Av.İzel Zenginobuz Derlnsu ve Necati Kırmaz,Bulgaristan Koşukavak Belediye Başkan Yardımcısı Abidin Hacımehmet, Adalet ve Kalkınma Partisi Gaziemir İlçe Başkanı İsmail Yaşadı ve yönetimi, İyi Parti Gaziemir İlçe Başkanı Sedat Dağ ve yönetimi, Milliyetçi Hareket Partisi Gaziemir İlçe Başkanı Köksal Koç ve yönetimi, İyi Parti Menders İlçe Başkanı Birgül Kovan ve yönetimi, Adalet ve Kalkınma Partisi Menderes yönetim kurulu üyesi İbrahim Kahraman,Adalet ve Kalkınma Partisi Gaziemir Belediyesi Meclis Üyesi Nuray Öztürk, Adalet ve Kalkınma Partisi Buca Belediyesi Meclis Üyesi Hüseyin Paşaoğlu,
Hak ve Özgürlükler Hareketi Ege Temsilcisi İsmail Vatansever, Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Başkanı Sabri Mutlu, Kocaeli Balkan Türkleri Derneği Genel Başkanı Günay Uzun, daha önce derneğimiz genel başkanlığını yapmış Fahriye Ersoy ve Hamdi Kanlıoğlu, Belene Gazilerinden Gazeteci Yazar Mehmet Türker,İzmir Bal-Göç Genel Başkanımız Abdurrahim Nursoy, merkez yönetim kurulu üyeleri, Bornova Bal-Göç Şube Başkanı Nihat Yağbasan, Görece Bal-Göç Şube Başkanı Metin Eminoğlu, Menderes Bal-Göç Şube Başkanı Gürkan Altıntaş, Gaziemir-Sarnıç Bal-Göç Şube Başkanı Hazel Öztürk Işık,Uşak Bal-Göç Şube Başkanı Gülay Danacı,Buca Bal-Göç Şube ve Aliağa Bal-Göç Şube yönetimleri ve İzmir’de faaliyet gösteren Balkan dernekleri başkan ve yöneticileri, kardeş dernek yönetimleri ve üyelerimiz katıldı.
Açılış konuşmasını yapan İZMİR BAL-GÖÇ Genel Başkanı Abdurrahim Nursoy herkese katılımları için teşekkür ederek başladığı konuşmasını;
‘’Bilindiği üzere Türk tarihindeki Şenlikler Orta Asya’dan başlayarak, Anadolu’ya, Balkanlara ve bütün Türk Dünyasına yayılmıştır. Bölgeye ve yöreye göre, “Yayla şenlikleri, Panayır“ gibi isimleri değişse de amaç aynıdır. Bizlerin geldiğimiz bölgede bu tarz etkinliklere “Panayır” denir.
Şüphesiz bu şenliklerin zihnimizde ve gönlümüzde çok anlamlı ve değerli yeri vardır. Bu gibi etkinlikler insanımızın, ailecek, eş, dost, akraba, tanıdık, tanımadık herkesin bir araya geldiği, birlik beraberliğin, kardeşliğin, dostlukların pekiştiği ve dayanışma ruhunu zirveye taşıyan sosyal bayramlardır.
İşte bugünde sizlerin ve değerli sanatçı dostlarımızın da katılımı ile böylesi bir Bayramı icra etmiş oluyoruz, İzmir Bal-Göç olarak bu şenliğimizin 10.sunu düzenliyoruz.
İlk şenliğimizden bugüne kadar aynı coşku ve ruhla bir araya geldiğimizi görüyorum. Bu bizlerin kültürüne, geçmişine verdiği önem ve değer kadar, üyesi olduğu derneğine olan ciddiyetini de göstermektedir.

Bu yıl hepimiz için çok anlamlı Cumhuriyetimizin 100. Yılı. Bu vesile ile en başta değerli hemşerimiz Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Atatürk ve Şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyoruz.
Ayrıca bilindiği üzere 29 Ekim 2023 Pazar günü Bulgaristan’da Belediye seçimleri var ve bu seçimler bizleri yakınen ilgilendirmektedir.
Oy kullanma hakkına sahip olan herkesin, ülkemizin muhtelif şehirlerinde kurulacak seçim sandıklarına gidip oyunu kullanarak geçmişine ve geleceğine sahip çıkması gerekir.
Benim bu çağrım sadece İzmir ve Türkiye’de yaşayan hemşerilerime değil , Bulgaristan ve Bulgaristan dışında yaşayan tüm Bulgaristan vatandaşlarınadır.
Beni dinleme sabrınıza ve katılımlarınızdan dolayı tekrar hepinize teşekkür eder yönetim kurulum adına en derin sevgi ve saygılarımı sunar iyi eğlenceler dilerim. ’’ dedi.
Protokol konuşmalarında en çok vurgulanan konu şenliğin teması olan birlik ve beraberlik oldu. Tek yürek, tek bilek olmanın önemine dikkat çekildi.
Saat 13.00’da ÜÇETEK Halk Dansları Topluluğu’nun zeybek gösterisiyle ile başlayan eğlence Balkan Team grubuyla ve Dj Samet'in sunumlarıyla devam etti.
Saat 18.30 'da ise Bulgaristan'dan gelen Esil Duran katılımcıları coşturdu ve eğlenceyi doruğa çıkardı.
Şenliğin gerçekleşmesine destek Gaziemir ve Menderes Belediyesine ve çalışanlarına, stant açan katılımcılara, görev alan herkese, katılım sağlayan üyelerimiz ve tüm vatandaşlarımıza çok teşekkür ederiz.

İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği

15 Ekim 2023, Sarnıç-Gaziemir

Genel Başkanın Mesajı


1985 yılında kamu yararına çalışan bir dernek olarak kurulan İZMİR BALKAN GÖÇMENLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (İZMİR BAL-GÖÇ) 38 yıllık bir geçmişe sahiptir. Dernek kurucularımızdan hayatta olmayanları minnetle anarken hala hayatta olanlara Allah’tan uzun ömürler diliyorum. Derneğimizin kuruluşunda yer alan, derneğin gelişmesine katkıda bulunan, bugünlere gelmesinde rol oynayan tüm Genel Başkanlarına, Yönetim Kurullarına ve üyelerimize minnetimizi bir kez daha ifade ediyor, derin şükranlarımızı sunuyorum.

İZMİR BAL-GÖÇ üyelerinin hepsi, aramızdaki en büyük göçmenin Mustafa Kemal ATATÜRK olduğunun bilincindeler. Hepimiz biliyoruz ki, büyük, ulu Balkan göçmeni, bugün içinde yaşadığımız en büyük eseri Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuştur. Vatansız kalmanın ne olduğunu bilen bizler, bir göçmen olarak ulu önder ATATÜRK’ÜN Anadolu’ya gelerek Milli Mücadele’yi başlattığını ve düşmanın dört bir tarafını sardığı Türk yurdu Anadolu’ya sahip çıktığını, Türklüğün vatanı ve Balkan Türklüğünün umudu olan anavatan Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuş olduğunu biliyoruz, O’nu kalbimizde yaşatıyoruz.

Misyonumuz çerçevesinde İZMİR BAL-GÖÇ, Balkanlardan anavatana göç etmiş ve Balkanlarda yaşamaya devam eden Türklerin ve Müslüman toplulukların birlik, beraberlik içinde yaşam standartlarının yükselmesi için çalışmaya, onların ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda karşılaştıkları sorunlara çözümler üretmeye, Balkanlarda ata mirasına sahip çıkarak gelenek ve göreneklerin sürdürülmesi için faaliyet göstermeye devam edecektir.

BAL-GÖÇ olarak düzenleyeceğimiz çeşitli etkinliklerle yerel ve ulusal düzeyde toplumun sorunlarına yönelik çözümler üretmeye ve toplumsal gelişmeye katkı sağlamaya devam edeceğiz. İZMİR BAL-GÖÇ’ün yeni Yönetim Kurulu kadrosuyla beraber Derneğimizin Balkanlarla bağlarını kuvvetlendireceğiz. Türkiye içerisinde kamu kurumları ve sivil toplum örgütleriyle işbirliği alanlarını tespit edip ortak çalışmaları arttıracağız. Gençlerin ve kadınların BAL-GÖÇ’ de faaliyet alanlarını genişleteceğiz, etkin rol almaları için çalışacağız. Yeni projelerle BAL-GÖÇ, İzmir merkezli Balkanlara yönelik faaliyetlerde aktif olarak yer alacaktır. Gençlerin Derneğimizde daha etkin bir şekilde yer almasını sağlayarak topluma yararlı, Balkanları ve Anadolu’yu iyi tanıyan, bilgili, iyi bir vatandaş ve BAL-Göç’lü olarak yetişmelerine katkıda bulunacağız. Önceki dönemde Derneğimizin elde ettiği kazanımlara sahip çıkacağız ve onları geliştireceğiz.

Derneğimizdeki kurumsallaşma çalışmalarını hızlandıracağız. Üyelik kayıtları ile üyeler arası iletişim ve işbirliğinin kuvvetlenmesi için önemli adımlar atacağız. Sosyal tesisin inşaatı için gerekli girişimlerde bulunacağız. Bütün üyelerimizin aileleri ve çocukları ile birlikte yararlanacağı sosyal tesisimizin inşaatını başlatacağız. Bu konuda üyelerimize katkıda bulunmalarının önem taşıdığını hatırlatmak isterim. Bugün her şeyden önce partiler üstü, BAL-GÖÇ kimliğini öne çıkarmış, “ben her şeyden önce bir BAL-Göç’lüyüm bilinci ile hareket eden ve birlik beraberlik içinde İzmir’de yaşayan bir BAL-GÖÇ topluluğunun oluşturulmasına ihtiyaç vardır. Derneğimiz bu konuda gereken çalışmaları icra edecektir.

29 Ocak 2023 tarihinde gerçekleşen 17.Genel Kurulumuzda üyelerimizin şahsıma yüklediği bu onurlu görev  için teşekkür ediyorum.  Tüm üyelerimizi kucaklıyor, desteklerini bekliyoruz. İzmir’in en büyük sivil toplum kuruluşlarından birisi olan İZMİR BAL-GÖÇ’Ü geleceğe taşımak için bize verdiğiniz sorumluluğun farkında olarak güveninize laik olmaya çalışacağız.

Tüm üyelerimizi, BAL-GÖÇ’Ü geliştirmeye ve geleceğe taşımaya yönelik faaliyetlerde aktif olarak yer almaya davet ediyorum.

Sevgi ve saygılarımla,

15 Şubat 2023
Abdurrahim NURSOY
Genel Başkan

İzmir BAL-GÖÇ SOSYAL MEDYA