Haberler

Bulgaristan Hak ve Özgürlük Hareketi Genel Başkanı Doç.Dr.Cevdet Çakırov ve Heyetinin İzmir ziyareti


 Bulgaristan Hak ve Özgürlük Hareketi Genel Başkanı Doç.Dr.Cevdet Çakırov ve Heyetinin İzmir ziyareti

Hak ve Özgürlükler Hareketi Genel Başkanı Doç.Dr.Cevdet Çakırov,Genel Başkan Yardımcısı Aysel Rufad,Kırcaali Milletvekili Pavlin Krıstev, Haskovo Milletvekili Mümün Sali Mümün,Kirkovo (Kızılağaç)Belediye Başkanı Şinasi Süleyman,Haskovo İl Başkanı Mehmet Ataman ve Haskovo Milletvekili adayı Serkan Seyit Ahmet'ten oluşan heyet ülkemize yapmış oldukları ziyaretleri kapsamında Buca Belediyesinin ev sahipliğinde,İzmir Bal-Göç Genel Merkez ve HÖH Ege Bölgesi Temsilciliğinin katkılarıyla Bulgaristan ve AB Parlamento seçimleri istişare toplantısında bir araya gelindi.
Toplantıya İzmir Vali Yardımcısı Hulusi Doğan, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.Cemil Tugay,Buca Belediye Başkanı Görkem Duman, Gaziemir Belediye Başkanı Ünal Işık, Menderes Belediye Başkanı İlkay Çiçek,Balkan Türkleri Göçmen ve Mülteci Dernekleri Federasyonu ve Derneğimiz Genel Başkanı Abdurrahim Nursoy, İzmir Bal-Göç Genel Merkez ve Şube yöneticileri, Manisa Balkanlar Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Altan Hafızismailoğlu ve yöneticileri,Balıkesir Balkanlılar Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Dr.Mustafa,Akpınar ve yöneticileri
Hak ve Özgürlük Hareketi Ege Bölge Temsilcisi İsmail Vatansever, İzmir Temsilcileri ve seçim sürecinde sandıklarda görev alacaklar katıldı.
Sıcak ve samimi bir ortamda gerçekleşen buluşmada ziyarette bulunan heyet ortak bir dille daha önce gerçekleştirilen parlamento seçimlerinde başarılı ve özverili çalışmalarda bulunanan ,sandıklarda görevli vatandaşkarımıza teşekkür ettiler, birlik çağrısı ve oy kullanma hakkına sahip olan herkesin sandıklara gitmesi, özellikle bu hususta gençlerimizin bilgilendirilmesi ve demokratik oy haklarını kullanmaya davet edilmesi vurgulandı.
Ev sahiliği için Buca Belediye Başkanı Görkem Duman'a ve tüm katılımcılara çok teşekkür ederiz.

İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği

Genel Başkanın Mesajı


1985 yılında kamu yararına çalışan bir dernek olarak kurulan İZMİR BALKAN GÖÇMENLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (İZMİR BAL-GÖÇ) 38 yıllık bir geçmişe sahiptir. Dernek kurucularımızdan hayatta olmayanları minnetle anarken hala hayatta olanlara Allah’tan uzun ömürler diliyorum. Derneğimizin kuruluşunda yer alan, derneğin gelişmesine katkıda bulunan, bugünlere gelmesinde rol oynayan tüm Genel Başkanlarına, Yönetim Kurullarına ve üyelerimize minnetimizi bir kez daha ifade ediyor, derin şükranlarımızı sunuyorum.

İZMİR BAL-GÖÇ üyelerinin hepsi, aramızdaki en büyük göçmenin Mustafa Kemal ATATÜRK olduğunun bilincindeler. Hepimiz biliyoruz ki, büyük, ulu Balkan göçmeni, bugün içinde yaşadığımız en büyük eseri Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuştur. Vatansız kalmanın ne olduğunu bilen bizler, bir göçmen olarak ulu önder ATATÜRK’ÜN Anadolu’ya gelerek Milli Mücadele’yi başlattığını ve düşmanın dört bir tarafını sardığı Türk yurdu Anadolu’ya sahip çıktığını, Türklüğün vatanı ve Balkan Türklüğünün umudu olan anavatan Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuş olduğunu biliyoruz, O’nu kalbimizde yaşatıyoruz.

Misyonumuz çerçevesinde İZMİR BAL-GÖÇ, Balkanlardan anavatana göç etmiş ve Balkanlarda yaşamaya devam eden Türklerin ve Müslüman toplulukların birlik, beraberlik içinde yaşam standartlarının yükselmesi için çalışmaya, onların ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda karşılaştıkları sorunlara çözümler üretmeye, Balkanlarda ata mirasına sahip çıkarak gelenek ve göreneklerin sürdürülmesi için faaliyet göstermeye devam edecektir.

BAL-GÖÇ olarak düzenleyeceğimiz çeşitli etkinliklerle yerel ve ulusal düzeyde toplumun sorunlarına yönelik çözümler üretmeye ve toplumsal gelişmeye katkı sağlamaya devam edeceğiz. İZMİR BAL-GÖÇ’ün yeni Yönetim Kurulu kadrosuyla beraber Derneğimizin Balkanlarla bağlarını kuvvetlendireceğiz. Türkiye içerisinde kamu kurumları ve sivil toplum örgütleriyle işbirliği alanlarını tespit edip ortak çalışmaları arttıracağız. Gençlerin ve kadınların BAL-GÖÇ’ de faaliyet alanlarını genişleteceğiz, etkin rol almaları için çalışacağız. Yeni projelerle BAL-GÖÇ, İzmir merkezli Balkanlara yönelik faaliyetlerde aktif olarak yer alacaktır. Gençlerin Derneğimizde daha etkin bir şekilde yer almasını sağlayarak topluma yararlı, Balkanları ve Anadolu’yu iyi tanıyan, bilgili, iyi bir vatandaş ve BAL-Göç’lü olarak yetişmelerine katkıda bulunacağız. Önceki dönemde Derneğimizin elde ettiği kazanımlara sahip çıkacağız ve onları geliştireceğiz.

Derneğimizdeki kurumsallaşma çalışmalarını hızlandıracağız. Üyelik kayıtları ile üyeler arası iletişim ve işbirliğinin kuvvetlenmesi için önemli adımlar atacağız. Sosyal tesisin inşaatı için gerekli girişimlerde bulunacağız. Bütün üyelerimizin aileleri ve çocukları ile birlikte yararlanacağı sosyal tesisimizin inşaatını başlatacağız. Bu konuda üyelerimize katkıda bulunmalarının önem taşıdığını hatırlatmak isterim. Bugün her şeyden önce partiler üstü, BAL-GÖÇ kimliğini öne çıkarmış, “ben her şeyden önce bir BAL-Göç’lüyüm bilinci ile hareket eden ve birlik beraberlik içinde İzmir’de yaşayan bir BAL-GÖÇ topluluğunun oluşturulmasına ihtiyaç vardır. Derneğimiz bu konuda gereken çalışmaları icra edecektir.

29 Ocak 2023 tarihinde gerçekleşen 17.Genel Kurulumuzda üyelerimizin şahsıma yüklediği bu onurlu görev  için teşekkür ediyorum.  Tüm üyelerimizi kucaklıyor, desteklerini bekliyoruz. İzmir’in en büyük sivil toplum kuruluşlarından birisi olan İZMİR BAL-GÖÇ’Ü geleceğe taşımak için bize verdiğiniz sorumluluğun farkında olarak güveninize laik olmaya çalışacağız.

Tüm üyelerimizi, BAL-GÖÇ’Ü geliştirmeye ve geleceğe taşımaya yönelik faaliyetlerde aktif olarak yer almaya davet ediyorum.

Sevgi ve saygılarımla,

15 Şubat 2023
Abdurrahim NURSOY
Genel Başkan

İzmir BAL-GÖÇ SOSYAL MEDYA