Haberler

15. Vefat Yıldönümünde Ömer Osman Erendoruk Paneli


Büyük şair ve yazar, hayatını Bulgaristan Türklerinin özgürlük mücadelesine adayan, bu yüzden baskı, zulüm ve sürgüne maruz kalan Ömer Osman Erendoruk’u vefatının 15. yılında unutmadık.

İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği olarak, Gaziemir Sarnıç Naim Süleymanoğlu Kültür Merkezinde düzenlenen panele; Gaziemir Kaymakamı Dr. Ahmet Süheyl Üçer, Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, İyi Parti Gaziemir İlçe Başkan Yardımcıları Orçun Moran ve Hakan Kara, Milliyetçi Hareket Partisi İzmir Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Selahattin Şahin, Cumhuriyet Halk Partisi Gaziemir Belediyesi Meclis Üyeleri Nimet Şekercioğlu, Nilgün Karadeniz ve Lütfü Özcan, Cumhuriyet Halk Partisi Gaziemir Kadın Kolları Başkanı Neriman Balcı ve yönetimi, Adalet ve Kalkınma Partisi Buca Belediyesi Meclis Üyesi Hüseyin Paşaoğlu, Gaziemir Adalet ve Kalkınma Partisi Belediyesi Meclis Üyesi Nuray Öztürk, Balkan Türkleri Göçmen ve Mülteci Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Dr.Kader Özlem, daha önce derneğimizin Genel Başkanlığını yapmış Fahriye Ersoy ve Hamdi Kanlıoğlu, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Ünal Şenel, Gazeteci Yazar Mehmet Türker, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği İzmir Şube Başkanı Mümin Durmuş, Gaziemir Kredi Kooperatif Başkanı Metin Taşkın, Manisa Büyükşehir Daire Başkanı Ergün Aksoy, İzmir Bal-Göç Genel Başkanı Abdurrahim Nursoy; merkez yönetim kurulu üyeleri Sabri Atasoy, Metin Eminoğlu, Gülizar Dağlar, Emine Atasoy Öztürk, Bornova Bal-Göç Şube Başkanı Nihat Yağbasan, Gaziemir - Sarnıç Bal-Göç Şube Başkanı Hazel Öztürk Işık, yönetim kurulu üyeleri Kadriye Onbaşıoğlu ve Samet Vatansever, Buca Bal-Göç Şube Başkanı Gülizar Akın, Niyazi Yumrukkaya ve yönetim kurulu üyeleri ve Belene Gazilerimiz ile dernek üyeleri katıldı.

Anma etkinliğimizin açılış konuşmasında derneğimiz Genel Başkanı Abdurrahim Nursoy "Bugün burada büyük bir Türk kahramanı, ömrünü eşitlik ve özgürlüğe adamış, Bulgaristan Türkleri’nin milli ve manevi yolunu aydınlatan, büyük şair yazar Ömer Osman Erendoruk'u anmak için toplanmış bulunuyoruz, katılımlarınızdan dolayı herkese çok teşekkür ederim’’ dedi.

Anma etkinliğine katılan Gaziemir Kaymakamı Dr. Ahmet Süheyl Üçer, Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda ve Balkan Türkleri Göçmen ve Mülteci Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Dr. Kader Özlem de birer konuşma yaptılar.

Yapılan konuşmalardan sonra sahneye gelen Türk Dili ve Edebiyat Öğretmeni Gülseren Bilgiç’in öğrencileri Nisa Karasaç, Berkay Keçeli, Anıl Özgür, Ata Mustafa Gazi ve İsmet Mert Mutlu Ömer Osman Erendoruk’un şiirlerinden derlenen şiirler okudular.

Anma töreninin panel bölümünde, Gazeteci Yazar Mehmet Türker ‘’Erendoruk ile otuz üç yıl yakın dostlukları olduğunu ifade ederek, Erendoruk’un kimliği ve eserleri üzere bir sunum yaptı.

Türker, konuşmasında: “Bulgaristan’da totaliter rejimi en çok eleştirenlerden biri de ünlü yazar-şair Ömer Osman Erendoruk idi”. 1980 yılı başında tutuklanıp Eski Zağra Ceza Evi’ne atılan Erendoruk, 1984 yılı sonunda komünistlerce başlatılan asimilasyon politikasına karşı çıktığından 1985 yılının Mart ayında Belene Temerküz Kampı’na gönderilmişti. Kamp hayatından bir süre sonra Roman’a sürgün edilen Erendoruk, 1989 yılında sınır dışı edildi ve anavatan saydığı Türkiye’ye iltica etti.

Ömrünün 17 yılını İstanbul’da geçiren yazar-şair Erendoruk burada öğretmen olarak çalışırken bir yandan da 20 kadar kitap kaleme aldı. Çağrı Yayınları tarafından tüm eserleri 10 kitapta toplanan Erendoruk’un tüm Bulgaristan’ lı yazar ve şairler arasında güçlü ve sağlıklı önsezisi ile üstatlığını ortaya koymuştur” dedi.

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Ünal Şenel ‘’Ömer Osman Erendoruk’u hayattayken tanıma fırsatı olduğunu, ailesini ziyaret ettiğini, çok iyi bir eş ve baba olduğunu, edebi özelliğine onun kişiliğinin oluşmasına değindi, yazar olarak eğitimci yönüne dikkat çekerek örnekler sundu”.

Anma etkinliğimiz plaket ve şiir okuyan öğrencilere hediye takdimi ile sona erdi.

Anma etkinliğinde emeği geçen herkese ve tüm katılımcılara teşekkür ediyoruz.

Bulgaristan Türklerin haklarını savunmuş, ömrünü eşitlik ve özgürlük davasına adamış öğretmen, yazar ve şair Ömer Osman Erendoruk’u unutmadık ve unutturmayacağız.

Allah rahmet eylesin. Ruhu şad olsun.

 

 

İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği

Genel Başkanın Mesajı


1985 yılında kamu yararına çalışan bir dernek olarak kurulan İZMİR BALKAN GÖÇMENLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (İZMİR BAL-GÖÇ) 32 yıllık bir geçmişe sahiptir. Dernek kurucularımızdan hayatta olmayanları minnetle anarken hala hayatta olanlara Allah’tan uzun ömürler diliyorum. Derneğimizin kuruluşunda yer alan, derneğin gelişmesine katkıda bulunan, bugünlere gelmesinde rol oynayan tüm Genel Başkanlarına, Yönetim Kurullarına ve üyelerimize minnetimizi bir kez daha ifade ediyor, derin şükranlarımızı sunuyorum.

İZMİR BAL-GÖÇ üyelerinin hepsi, aramızdaki en büyük göçmenin Mustafa Kemal ATATÜRK olduğunun bilincindeler. Hepimiz biliyoruz ki, büyük, ulu Balkan göçmeni, bugün içinde yaşadığımız en büyük eseri Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuştur. Vatansız kalmanın ne olduğunu bilen bizler, bir göçmen olarak ulu önder ATATÜRK’ÜN Anadolu’ya gelerek Milli Mücadele’yi başlattığını ve düşmanın dört bir tarafını sardığı Türk yurdu Anadolu’ya sahip çıktığını, Türklüğün vatanı ve Balkan Türklüğünün umudu olan anavatan Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuş olduğunu biliyoruz, O’nu kalbimizde yaşatıyoruz.

Misyonumuz çerçevesinde İZMİR BAL-GÖÇ, Balkanlardan anavatana göç etmiş ve Balkanlarda yaşamaya devam eden Türklerin ve Müslüman toplulukların birlik, beraberlik içinde yaşam standartlarının yükselmesi için çalışmaya, onların ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda karşılaştıkları sorunlara çözümler üretmeye, Balkanlarda ata mirasına sahip çıkarak gelenek ve göreneklerin sürdürülmesi için faaliyet göstermeye devam edecektir.

BAL-GÖÇ olarak düzenleyeceğimiz çeşitli etkinliklerle yerel ve ulusal düzeyde toplumun sorunlarına yönelik çözümler üretmeye ve toplumsal gelişmeye katkı sağlamaya devam edeceğiz. İZMİR BAL-GÖÇ’ün yeni Yönetim Kurulu kadrosuyla beraber Derneğimizin Balkanlarla bağlarını kuvvetlendireceğiz. Türkiye içerisinde kamu kurumları ve sivil toplum örgütleriyle işbirliği alanlarını tespit edip ortak çalışmaları arttıracağız. Gençlerin ve kadınların BAL-GÖÇ’ de faaliyet alanlarını genişleteceğiz, etkin rol almaları için çalışacağız. Yeni projelerle BAL-GÖÇ, İzmir merkezli Balkanlara yönelik faaliyetlerde aktif olarak yer alacaktır. Gençlerin Derneğimizde daha etkin bir şekilde yer almasını sağlayarak topluma yararlı, Balkanları ve Anadolu’yu iyi tanıyan, bilgili, iyi bir vatandaş ve BAL-Göç’lü olarak yetişmelerine katkıda bulunacağız. Önceki dönemde Derneğimizin elde ettiği kazanımlara sahip çıkacağız ve onları geliştireceğiz.

Derneğimizdeki kurumsallaşma çalışmalarını hızlandıracağız. Üyelik kayıtları ile üyeler arası iletişim ve işbirliğinin kuvvetlenmesi için önemli adımlar atacağız. Sosyal tesisin inşaatı için gerekli girişimlerde bulunacağız. Bütün üyelerimizin aileleri ve çocukları ile birlikte yararlanacağı sosyal tesisimizin inşaatını başlatacağız. Bu konuda üyelerimize katkıda bulunmalarının önem taşıdığını hatırlatmak isterim. Bugün her şeyden önce partiler üstü, BAL-GÖÇ kimliğini öne çıkarmış, “ben her şeyden önce bir BAL-Göç’lüyüm bilinci ile hareket eden ve birlik beraberlik içinde İzmir’de yaşayan bir BAL-GÖÇ topluluğunun oluşturulmasına ihtiyaç vardır. Derneğimiz bu konuda gereken çalışmaları icra edecektir.

29 Ocak 2017 tarihinde gerçekleşen 15.Genel Kurulumuzda Genel Başkanlığa seçilen Prof. Dr. Ayşe Kayapınar’ın tayine nedeniyle yönetim kurulu üye arkadaşlarımın  oybirliği ile şahsıma yüklediği bu onurlu görev  için teşekkür ediyorum.  Tüm üyelerimizi kucaklıyor, desteklerini bekliyoruz. İzmir’in en büyük sivil toplum kuruluşlarından birisi olan İZMİR BAL-GÖÇ’Ü geleceğe taşımak için bize verdiğiniz sorumluluğun farkında olarak güveninize laik olmaya çalışacağız.

Tüm üyelerimizi, BAL-GÖÇ’Ü geliştirmeye ve geleceğe taşımaya yönelik faaliyetlerde aktif olarak yer almaya davet ediyorum.

Sevgi ve saygılarımla,

Abdurrahim NURSOY

GENEL BAŞKAN

İzmir BAL-GÖÇ SOSYAL MEDYA