Haberler

İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği yönetimi ile Bulgaristan Hak ve Özgürlükler Partisi Genel Başkanı Mustafa KARADAYI ve beraberindeki heyet İzmir'in her bölgesinden gelen üyeler ve davetlilerle iftarda buluştu.


İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği yönetimi ile Bulgaristan Hak ve Özgürlükler Partisi Genel Başkanı Mustafa KARADAYI ve beraberindeki heyet 23 Nisan 2022 tarihinde Sarnıç Cumhuriyet Meydanı'nda İzmir'in her bölgesinden gelen üyeler ve davetlilerle iftarda buluştu. Katılımcı sayısının 2000 kişiyi aştığı iftar yemeği daha önce olduğu gibi Balkan Göçmenleri arasındaki birliğin, kardeşliğin, dostluğun, kültürel ve sosyal işbirliğinin bir vasıtası oldu.

İftara İzmir Vali Yardımcısı Sayın Hulusi DOĞAN, Manisa Vali Yardımcısı Sayın Hayri SANDIKÇI, CHP İzmir milletvekili Sayın Kamil Okyay SINDIR, Bulgaristan Hak ve Özgürlükler Hareketi Genel Başkanı Sayın Mustafa KARADAYI ve parti yöneticileri, Bulgaristan HÖH Milletvekilleri, Kırcaali Belediye Başkanı Sayın Hasan AZİS, Mestanlı Belediye Başkanı Sayın İlknur KAZIM, Mineralni Bani Belediye Başkanı Sayın Mümün İSKENDER, Adalet ve Kalkınma Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, İYİ Parti, Deva Partisi, Memleket Partisi İl başkanları ve yöneticileri, BGF Federasyonu Başkanı Sayın Doç.Dr.Kader ÖZLEM, Balkan Derneklerinin başkanları ve temsilcileri, Belene Gazileri ve aileleri, İzmir BAL-GÖÇ Genel Başkanı Sayın Abdurrahim NURSOY ve yönetimi, İzmir BAL-GÖÇ Şube başkanları ve şube yönetimleri, HÖH İzmir temsilcisi Sayın İsmail VATANSEVER, İZMİR BAL-GÖÇ ve HÖH üyeleri ile çok sayıda davetli katıldı.

Hacı Abdullah Cami İmamı Sayın Özcan KORKMAZ'ın Kur'an-ı Kerim Tilaveti ve Ezan-ı Şerif okumasıyla, Gaziemir Müftüsü Zekeriya ÇALLI’nın duasıyla başlayan iftar İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Abdurrahim NURSOY'un açılış konuşmasıyla devam etti. Genel Başkan, konuşmasına iftara katılma nezaketi gösteren vali yardımcılarını, milletvekillerini, federasyon başkanlarını, belediye başkanlarını, siyasi parti temsilcilerini, STK temsilcilerini, üniversite hocalarını, meclis üyelerini, basın mensuplarını ve tüm İzmir BAL-GÖÇ camiasını selamlayarak başladı. Tüm katılımcıların 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutladı.

"Millet olarak, mukaddesatımızın yol göstericiliğinden asırlarca hiç ayrılmadık. Atalarımız Balkan topraklarından çekildikten sonra orada kalan Türkler olarak kutsallarımıza, kabullerimize ve inançlarımıza sahip çıktık, toz kondurmadık ve onlara göz bebeğimiz gibi baktık. Gerek Bulgaristan'daki soydaşlarımızla gerekse Türkiye'deki Bulgaristan göçmenleriyle yaptığımız etkinliklerde geçmiş acı günlerimizi her zaman andık. İsimlerimiz değişti, dinimiz yasaklandı, yüz binlerce kişi göçe zorlandı. Bizler, Türklüğümüz ve Müslümanlığımızdan asla ödün vermedik. Bu acı günlerin bir daha yaşanmaması için bizi bir arada tutan ve kardeşlik hukukunun teminatı olan ilkelerden ayrılmadık. Bulgaristan'da da hak ve özgürlüklerimize sahip çıktık. Bizi biz yapan ve birlikte yaşamamızı güçlendiren duygu, bilgi, tarihi birikim, ülkü, kültür ve inançlar aramızda kopmaz manevi bağlar oluşturmuştur. Bu sebeple bugün burada soydaşlarımızın hak savunucusu Bulgaristan Hak ve Özgürlükler Partisi ile aynı sofrayı paylaşmaktan da mutluluk duyuyoruz." dedi.

Abdurrahim NURSOY, 37.yılını kutlamaya hazırlanan derneğin en büyük eksiği olarak değerlendirilen Sosyal Tesis'in de temel atma aşamasına geldiğini belirtti.

Kısa konuşmalarıyla halkı selamlayan İzmir ve Manisa Vali Yardımcılarından sonra söz alan Bulgaristan Hak ve Özgürlükler Hareketi Genel Başkanı Sayın Mustafa KARADAYI İzmir'de olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "2021 yılında Bulgaristan'daki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde İzmir'den büyük destek aldık. Katkı koyan, destek veren, Hak ve Özgürlükler Partisi'ne oy veren vatandaşlarımıza teşekkür etmek için buradayım. Hem de iftarda buluşmak ve ramazanı birlikte yaşamak istedik. Ayrıca 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı, yaklaşan Ramazan Bayramı'nı kutluyorum. Allah birlik ve beraberliğimizi daim etsin." dedi.

Geçmişte ve şimdi olduğu gibi gelecekte de İzmir BAL-GÖÇ'ün sofrasının kardeşlik, dostluk ve barış sofrası olmaya devam etmesi dilekleriyle yemek sona erdi.

Katkı ve katılımlarından dolayı herkese çok teşekkür ederiz.

 

 

23 Nisan 2022, Sarnıç Cumhuriyet Meydanı

İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği

Genel Başkanın Mesajı


1985 yılında kamu yararına çalışan bir dernek olarak kurulan İZMİR BALKAN GÖÇMENLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (İZMİR BAL-GÖÇ) 38 yıllık bir geçmişe sahiptir. Dernek kurucularımızdan hayatta olmayanları minnetle anarken hala hayatta olanlara Allah’tan uzun ömürler diliyorum. Derneğimizin kuruluşunda yer alan, derneğin gelişmesine katkıda bulunan, bugünlere gelmesinde rol oynayan tüm Genel Başkanlarına, Yönetim Kurullarına ve üyelerimize minnetimizi bir kez daha ifade ediyor, derin şükranlarımızı sunuyorum.

İZMİR BAL-GÖÇ üyelerinin hepsi, aramızdaki en büyük göçmenin Mustafa Kemal ATATÜRK olduğunun bilincindeler. Hepimiz biliyoruz ki, büyük, ulu Balkan göçmeni, bugün içinde yaşadığımız en büyük eseri Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuştur. Vatansız kalmanın ne olduğunu bilen bizler, bir göçmen olarak ulu önder ATATÜRK’ÜN Anadolu’ya gelerek Milli Mücadele’yi başlattığını ve düşmanın dört bir tarafını sardığı Türk yurdu Anadolu’ya sahip çıktığını, Türklüğün vatanı ve Balkan Türklüğünün umudu olan anavatan Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuş olduğunu biliyoruz, O’nu kalbimizde yaşatıyoruz.

Misyonumuz çerçevesinde İZMİR BAL-GÖÇ, Balkanlardan anavatana göç etmiş ve Balkanlarda yaşamaya devam eden Türklerin ve Müslüman toplulukların birlik, beraberlik içinde yaşam standartlarının yükselmesi için çalışmaya, onların ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda karşılaştıkları sorunlara çözümler üretmeye, Balkanlarda ata mirasına sahip çıkarak gelenek ve göreneklerin sürdürülmesi için faaliyet göstermeye devam edecektir.

BAL-GÖÇ olarak düzenleyeceğimiz çeşitli etkinliklerle yerel ve ulusal düzeyde toplumun sorunlarına yönelik çözümler üretmeye ve toplumsal gelişmeye katkı sağlamaya devam edeceğiz. İZMİR BAL-GÖÇ’ün yeni Yönetim Kurulu kadrosuyla beraber Derneğimizin Balkanlarla bağlarını kuvvetlendireceğiz. Türkiye içerisinde kamu kurumları ve sivil toplum örgütleriyle işbirliği alanlarını tespit edip ortak çalışmaları arttıracağız. Gençlerin ve kadınların BAL-GÖÇ’ de faaliyet alanlarını genişleteceğiz, etkin rol almaları için çalışacağız. Yeni projelerle BAL-GÖÇ, İzmir merkezli Balkanlara yönelik faaliyetlerde aktif olarak yer alacaktır. Gençlerin Derneğimizde daha etkin bir şekilde yer almasını sağlayarak topluma yararlı, Balkanları ve Anadolu’yu iyi tanıyan, bilgili, iyi bir vatandaş ve BAL-Göç’lü olarak yetişmelerine katkıda bulunacağız. Önceki dönemde Derneğimizin elde ettiği kazanımlara sahip çıkacağız ve onları geliştireceğiz.

Derneğimizdeki kurumsallaşma çalışmalarını hızlandıracağız. Üyelik kayıtları ile üyeler arası iletişim ve işbirliğinin kuvvetlenmesi için önemli adımlar atacağız. Sosyal tesisin inşaatı için gerekli girişimlerde bulunacağız. Bütün üyelerimizin aileleri ve çocukları ile birlikte yararlanacağı sosyal tesisimizin inşaatını başlatacağız. Bu konuda üyelerimize katkıda bulunmalarının önem taşıdığını hatırlatmak isterim. Bugün her şeyden önce partiler üstü, BAL-GÖÇ kimliğini öne çıkarmış, “ben her şeyden önce bir BAL-Göç’lüyüm bilinci ile hareket eden ve birlik beraberlik içinde İzmir’de yaşayan bir BAL-GÖÇ topluluğunun oluşturulmasına ihtiyaç vardır. Derneğimiz bu konuda gereken çalışmaları icra edecektir.

12 Ocak 2020 tarihinde gerçekleşen 16.Genel Kurulumuzda üyelerimizin şahsıma yüklediği bu onurlu görev  için teşekkür ediyorum.  Tüm üyelerimizi kucaklıyor, desteklerini bekliyoruz. İzmir’in en büyük sivil toplum kuruluşlarından birisi olan İZMİR BAL-GÖÇ’Ü geleceğe taşımak için bize verdiğiniz sorumluluğun farkında olarak güveninize laik olmaya çalışacağız.

Tüm üyelerimizi, BAL-GÖÇ’Ü geliştirmeye ve geleceğe taşımaya yönelik faaliyetlerde aktif olarak yer almaya davet ediyorum.

Sevgi ve saygılarımla,

20 Ocak 2020
Abdurrahim NURSOY
Genel Başkan

İzmir BAL-GÖÇ SOSYAL MEDYA